Navigation

Kürt Halkına Karşı Artan Baskılar Protesto Edildi

Kürt şehirlerinde halka yönelik şiddetin boyutları tırmandırılıyor. Operasyonları protesto etmek için gerçekleştirilen basın açıklamaları polis şiddetiyle engelleniyor. Silopi’de operasyonların durdurulması talebiyle yapılan yürüyüşe gaz, cop ve basınçlı suyla müdahale eden polis, BDP milletvekili Sevahir Bayındır’ın kalça kemiğinin kırılmasına neden oldu. Yine aynı gün Şırnak Cumhuriyet Meydanında bir polis aracı Diren Basan adlı bir çocuğu ezerek katletti. Diren’in katledilmesini protesto etmek isteyen kitleye polis yine saldırdı.

Devletin Kürt halkına karşı saldırgan tutumu Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydanına kadar yapılan yürüyüşle protesto edildi. “Vekilime Uzanan Eller Kırılsın”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından, basın açıklamasını BDP il başkanı Mustafa Avcı gerçekleştirdi.

Avcı, devletin en üst yetkilileri ülkenin temel sorunu olarak Kürt sorununu görüyorlar, ama bugüne kadar geleneksel devlet anlayışını aşacak bir proje geliştirmediler dedi. AKP hükümetinin gizli müttefikleriyle birlikte toplumun dikkatini suni gündemler yaratarak, ana sorun olan Kürt sorunundan, yoğunlaşan savaştan, dökülen kandan uzaklaştırmaya çalıştığını ifade etti. 3 Haziranda BDP’li vekillerin, belediye başkanları ve halkla birlikte operasyonlara dur demek, Kürt sorununun barışçıl, demokratik, siyasal çözümü ve Türkiye’nin kendi ana gündemine dönmesini sağlamak için Silopi’de yaptıkları eylemde devletin güvenlik güçlerinin devlet terörüne maruz kaldıklarını dile getirdi.

Avcı, polis saldırısında BDP’li vekil Sevahir Bayındır’ın doğrudan hedef alındığını belirtti. Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Başbakanın Gazze için, Filistin barışı için gösterdiği duyarlılığı kendi ülkesinin iç barışı ve Kürt vatandaşları için de göstermesini ve ikiyüzlü politikasından bir an önce vazgeçmesini bekliyoruz. Bilinmelidir ki mücadelemiz barış kazanıncaya kadar devam edecektir. Barış mutlaka kazanacaktır.”

Avcı’dan sonra sözü BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel aldı. Tuncel, “Kürdistan’da 30 yıldır insan hakları ihlalleri yaşandığını” ifade ettiği konuşmasına şöyle devam etti: “Ceylan Önkol’un, Ferzan Kurt’un, Fırat’ın elinde bomba mı vardı da kurşunladınız, ezdiniz. Erdoğan biz Hamas’ı terör örgütü olarak görmüyoruz diyor. Biz de PKK’yi terör örgütü olarak görmüyoruz. Siz kendi yurttaşlarınıza devlet terörü uyguluyorsunuz. Barışı, savaşın gerçekten ne olduğunu bilenler getirir. Söz veriyoruz Kürt halkına, Türkiye halklarına, özgürlük getirene kadar mücadele edeceğiz.” Tuncel, İsrail halkına da seslenerek, ambargonun kalkması için İsrail halkını Filistin halkının yanında olmaya çağırdı.