Navigation

HDP 5. Yılında: “Baskılara ve Zulme Rağmen Direnmeye Devam Edeceğiz”

Tek adam rejiminin kurumsallaştığı Türkiye’de, başta ezilen Kürt halkı olmak üzere emek ve demokrasi mücadelesi yürüten tüm kesimlere karşı ağır bir baskı ve zulüm uygulanıyor. Böylesi bir atmosferde, eş başkanları da dâhil çok sayıda vekilinin, belediye başkanlarının, binlerce üyesinin zindanlara atıldığı, parti merkezlerinin saldırılara uğradığı Halkların Demokratik Partisi, kuruluşunun 5. yılını, 15 Ekimde, İstanbul Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezinde bir etkinlikle kutladı.

HDP’nin kuruluş etkinliğine, partinin kurucu Eş Genel Başkanları Yavuz Önen ve Fatma Gök, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Ahmet Türk, milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK bileşenleri, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, çok sayıda kurum temsilcisi ve yüzlerce kişi katıldı.

Adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan etkinlik, ardından Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Adnan Yücel’in “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” şiirini okumasıyla coşkulu bir şekilde başladı. Türkçe ve Kürtçe sunumlarla devam eden etkinlikte açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay gerçekleştirdi. Kemalbay konuşmasında, HDP’nin kuruluş amacından ve bugüne kadar yaşadığı zorluklardan bahsetti. Umudu yitirmemenin önemini ifade eden ve bu zorlu sürecin dayanışmanın ve mücadelenin yükseltilmesiyle mutlaka biteceğini belirten Kemalbay, 4 Kasımda ülke genelinde tutuklu vekiller için çeşitli eylemlerin olacağını duyurdu. Daha sonra sahneye Ahmet Türk davet edildi. Türk, “Her şeye rağmen bu neyin şenliği diyenlere cevabımız olsun: ‘Varız, Var olacağız’ demek için buradayız” diyerek sözlerine başladı. Mücadelenin bugün artık halkların geleceğini belirleyeceği bir noktaya geldiğini belirten Ahmet Türk, “Biz Türkiye halklarının düşmanı değiliz. Ama bizim de özgür bir gelecek hakkımız var. Kürtler özgürleşmeden Türkler asla özgürleşmez. Bugün bütün olumsuzluklara, haksızlıklara, zulme rağmen ayaktayız, direneceğiz. Direnenlere bin selam” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Mikail Aslan, Nurcan Değirmenci, Yasemin Göksu ve Mem Ararat’ın sahne aldığı etkinlik, tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’dan gelen mesajların okunmasıyla sonlandırıldı. Gelen mesajlarda, iktidarın tüm tasfiyeci saldırılarına karşı HDP’nin haklılığının arttığı ve direncinin kırılamayacağı vurgusu yapıldı.