Navigation

Polis, “Zulme Karşı Barışın Sesi”ne Tahammül Edemedi!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt illerinde devam eden sokağa çıkma yasakları ve katliamlara karşı her akşam saat 19.00’da ses çıkarma çağrısı yaptı. HDP’den yapılan bu çağrının ardından İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, 4 Ocakta Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eylem saatine doğru polis, Galatasaray Lisesi önünde saldırı hazırlığına girişti. Saat 19.00’da, “Zulme Karşı Barışın Sesi” şiarıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Cizre’deki Vahşeti Durdurun, Yaralıları Kurtarın” yazılı dövizler taşıdı. Polisin, “dağılın” tehditlerine karşılık kitle sık sık “Diren Cizre İstanbul Seninle”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” sloganlarını attı.

Basın açıklamasıyla birlikte oturma eylemi yapan kitlenin taşıdığı “Cizre’deki Vahşeti Durdurun, Yaralıları Kurtarın” pankartı, içeriğindeki “vahşet” kelimesinin suç unsuru oluşturduğu iddiasıyla polislerce parçalandı.

Bu saldırıya rağmen devam eden basın açıklamasında Cizre’de yıkılan bir binanın bodrumunda 10 günü aşkın bir süredir mahsur kalan ve 5 gündür haber alınamayan yaralılara uygulanan vahşet dile getirildi. Devletin, mahsur kalan yaralılara ambulans göndermesi gerekirken kurşun ve bomba yağdırmaya devam ettiği belirtildi. Basın açıklaması sırasında “Burası açıklama yapılacak alan değil, dağılın. Basın çekilsin” anonsu yapan polis saldırıya geçti. Plastik mermi ve tazyikli suyla kitleye saldıran polis 15 kişiyi gözaltına aldı.