Navigation

Kadıköy’de “ÖSS Duvarını Yıkalım” Mitingi

“ÖSS’ye Hayır Platformu” 7 Haziranda Kadıköy’de düzenlediği mitingle, sınav sistemini protesto etti. Miting Tepe Nautilus önünde kortejler halinde toplanan 1000 kadar öğrencinin yürüyüşü ile başladı. Kadıköy meydanına kadar yürüyen öğrencilerin ortak sloganları ÖSS sisteminin kaldırılması, okullardaki polis baskısının son bulması, eğitimin parasız, anadilde, bilimsel ve demokratik hale getirilmesiydi. ÖSS sistemini soygun olarak niteleyen öğrenciler, gençliğin tek geleceğinin devrim ve sosyalizmde olduğunu attıkları sloganlarla dile getirdiler.

Kadıköy meydanında toplanan öğrenci kortejleri ilk olarak devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundular. Ardından platform adına bir öğrenci, düzenledikleri mitingin amacı ve taleplerine ilişkin hazırlanan ortak metni okudu. Öğrenci, ÖSS’nin çoktan bir sınav olmaktan çıktığını, kârlı bir sektör haline geldiğini ve emekçi ailelerinin önünde bir duvar olmaya devam ettiğini vurguladı. Cinsiyetçi, bilimsel olmaktan uzak, anadilde eğitimin yasaklandığı bir sistemde eşitsizliklerin saymakla bitmeyeceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanı ve Başbakana seslenerek, “kaldırın bu ÖSS’yi yoksa biz Yunanistan’daki kardeşlerimiz gibi kendimiz ayağa kalkacağız, özgürlük mücadelesini liselerde ve sokaklarda sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“ÖSS duvarını yıkmak için önce kapitalizm duvarını yıkalım” diyerek öğrencilere seslenen bir eğitim emekçisi de, mitinglere katıldıkları için Kürt çocuklar için onlarca yıl hapis istendiğini ve eğitim haklarının elinden alındığını vurguladı. Eğitim emekçisi Eğitim-Sen’in alanda olmamasını da eleştirerek yeniden ‘68 ruhuyla mücadeleyi canlandırmak gerektiğini belirtti.

Mitinge katılan bir Sinter Metal işçisi de, 6 ay önce başladıkları mücadele öncesinde mücadelenin ortak olduğunu bilmediğini belirterek, işçi ve öğrenci mücadelesinin ortak olduğunu ve bu mücadeleye kimsenin engel olamayacağını belirtti.

Miting müzik gruplarının dinletisi ile sona erdi. Yaklaşık 2 milyon öğrencinin “iyi bir gelecek” umuduyla gireceği ÖSS, öğrencilerin de belirttiği gibi eşitsizlik ve kâr temelli işliyor. Sınav sistemi işçi ve emekçi ailelerin çocuklarını eliyor, parası olana üniversite hakkı tanıyor. İşçi ve emekçi ailelerin çocuklarının gerçek kurtuluş yolu örgütlü mücadeleden geçiyor. Hem ÖSS hem de onu yaratan kapitalizme karşı örgütlü mücadeleyi yükseltelim.