Navigation

Tutuklu HDP’li Vekiller İçin Edirne Cezaevi Önünde Açıklama

Meclis yeni yasama yılına tutuklu 10 milletvekiliyle girdi. HDP’li vekiller, Meclis açılışına tutuklu milletvekillerinin durumuna dikkat çekmek için katılmazken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan’ın tutulduğu Edirne Cezaevi yakınında bir basın açıklaması düzenlediler.

Valiliğin tüm engelleme çabalarına rağmen, cezaevi yakınına kadar gelmeyi başaran vekiller, tutuklu dava arkadaşlarının resimlerini taşıyarak kısa bir yürüyüş ve ardından da basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını okuyan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay sözlerine “Meclisin halkların iradesini yansıtan yerler olması gerekirken AKP Saray iktidarının TBMM’yi getirdiği noktayı gözler önüne sermek, Meclisteki anti-demokratik tabloyu kamuoyunun dikkatine sunmak, toplamda 10 milletvekilinin rehin alındığı bir tabloya alışmadığımızı göstermek için buradayız” diyerek başladı. Demokrasi açısından zaten sorunlu olan bir parlamentonun daha da gerilere götürüldüğü günlerden geçildiğini belirten Kemalbay, “Bizim burada olmamız Meclisin onurunu da savunmaktır” diyerek şunları vurguladı:

“Bugün Meclis, tek adam Meclisi olarak açıldı ve bir tek adam konuşmasıyla Meclisteki açılış gerçekleşti. Meclisteki siyasi yapılar muhalefet, kendini orada ifade edemedi, bu gelişmelerin kabul edilemez olduğunu bir kez daha da buradan söylemek istiyoruz. AKP saray rejimi savaşı kışkırtarak hem içeride hem de dışarıda her geçen gün daha da karanlık bir tabloyu bu topluma dayatıyor. Bizlere düşen bu iklime alışmamak, itiraz etmek ve gerçekleri topluma göstermek için bütün yolları denemektir.”

Cumhurbaşkanının tarafsız olmadığını ve Meclisin Saray’ın gölgesi konumuna getirilmek istendiğini belirten Kemalbay, buna karşı da, milletvekillerinin rehin tutulmasına karşı da itirazlarını yükseltmeye devam edeceklerini söyledi.

Meclis açılışında yaptığı konuşmada OHAL övgüsüyle OHAL’in yine uzatılacağı mesajını veren Erdoğan’ın HDP’li vekiller de için “onların yeri Kandil, biliyorsunuz” demesine ise şu sözlerle yanıt verildi:

“AKP Genel Başkanı bizim yerimizin Kandil olduğunu ifade etmiş. Evet AKP Genel Başkanı sürekli olarak bu toplumda muhalefeti susturmak istiyor. Ötekileştirmek istiyor, muhalefetten bir yolunu bulup kurtulmak istiyor. Fakat biz bu toplumun demokrasi mücadelesinin en dinamik parçası olarak asla AKP Genel Başkanı'nın bu rüyalarının gerçekleşmesine müsaade etmeyeceğiz. Biz hem Meclis, hem sokakta hem de meydanlardayız, alanlarda, fabrikalarda her yerdeyiz. Demokrasi, barış kazanıncaya kadar, özgürlükler kazanıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. AKP Genel Başkanı, HDP’nin bu yürüyüşünü durduramaz. Biz sözümüzle, düşüncelerimizle, eylemimiz ve cesaretimizle var olduk, nerede var olacağımıza da hiç kimse bir şey söyleyemez, kimsenin haddi değildir.”

Yürütülen mücadelenin kazanıncaya kadar sürdürüleceğinin altını çizen Kemalbay’ın ardından sözü Osman Baydemir aldı ve Demirtaş ve Zeydan’ın, HDP’nin Meclis açılışını Edirne Cezaevi önünde yapma kararına dair mesajını okudu. Tutuklu eş genel başkan ve milletvekili mesajları şöyle:

Öncelikle Meclis grubumuza bu anlamlı duruşları ve halk iradesine yönelik sahiplenme tutumları nedeniyle teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyor, bu vesileyle bütün milletvekillerimizi, parti yönetimini ve halkımızı selamlıyoruz. Bugün TBMM tutuklu vekillerin, daha doğrusu siyaseten rehin alınmış vekillerin, bir yıla yakındır cezaevinde tutulmalarının eksiği ve gölgesiyle açılıyor. Geçen bir yıl zarfında, Parlamentomuzun ve Parlamento Başkanının tutuklu vekiller gibi bir gündemi ele almamış olması büyük bir utanç olarak tarihe geçmiştir. Her cümlelerinde milli iradenin üstünlüğünden söz edenler, bizatihi kendileri halkın iradesini yasa dışı bir şekilde cezaevine atıp rehin almışlardır. Bizi cezaevine gönderenler savcılar ve mahkemeler değil AKP-MHP ve bir grup CHP’li milletvekilleridir. Hali hazırda hiçbir davada ne adil yargılama ne de hukukun üstünlüğü söz konusu değildir. Biz sanki yargı kararlarıyla tutuluyormuşuz gibi davrananlar sadece kendilerini kandırırlar. Bir kez daha belirtiyoruz ki biz siyasi bir kararla tutuklandık, yargı sadece bunun üsülî işlemlerini yaptı. Ancak siyaseten HDP’ye tasfiyeyi dayatanların kendisi giderek tasfiye noktasına geldiler. Bizim binlerce arkadaşımız içeride. Milyonlarca yoldaşımız da dışarıda. Ortaya koyduğumuz direniş sayesinde HDP bu süreçten güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Kendini güçlü gibi gösteren AKP, tam bir hezimet ve dağılma sürecine girmiştir. AKP’nin yaşadığı metal yorgunluğu değil metan zehirlenmesidir. Bunun da esas nedeni siyasetlerinin tam bir çöplüğe dönüşmüş olasıdır. Bugün bizlerle dayanışmak ve gasp edilen parlamento iradesine dikkat çekmek için Edirne Cezaevine gelmek isteyen HDP grubuna Valilikçe konulan yasak hukuksuzdur, gayri meşrudur. Yine de her şeye rağmen, siyasetin TBMM Genel Kurulundan ibaret olmadığını göstererek Edirne’ye kadar gelen bütün arkadaşlarımıza bu anlamlı duruşlarından dolayı tekrardan teşekkür ediyor, hepinize selam ve sevgilerimizi, başarı dileklerimizi iletiyoruz. Mutlaka kazanacağız.