Navigation

Nuriye, Semih, Esra ve Mehmet’in Sağlık Durumları Kritik

Ankara Tabip Odasında, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in yanı sıra onlara destek için açlık grevinde olan Esra Özakça ve Mehmet Güvel’in sağlık durumlarına ilişkin olarak, kendilerini muayene eden hekimler tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Ankara Tabip Odasında, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in yanı sıra onlara destek için açlık grevinde olan Esra Özakça ve Mehmet Güvel’in sağlık durumlarına ilişkin olarak, kendilerini muayene eden hekimler tarafından basın toplantısı düzenlendi.

18 Ocakta yapılan basın toplantısında, açıklamayı Dr. Onur Naci Karahancı okudu. Sağlık durumlarının ağırlaşması nedeniyle, açlık grevcilerinin, öncelikle ailelerini kaygılandırmamak için uzun süredir açıklama yapmamalarını istediklerini belirten Karahancı, bundan sonra haftalık sağlık durumları hakkında bilgilendirme yapamayabileceklerini dile getirdi.

Dr. Karahancı, dört açlık grevcisinin ortak sağlık sorunlarını şöyle sıraladı: Uyku bozuklukları, özellikle ayaklarda ve bacaklarda ağrı ve yanma hissi, denge kaybı, kas-iskelet sistemine ait problemler, tansiyon düzensizlikleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları.

Onur Naci Karahancı açlık grevcileriyle ilgili olarak özetle şu bilgileri paylaştı:

Esra Özakça: Açlık grevinin 241. gününde. Açlık grevine başladığında 57 kilo iken şu anda 37,7 kilo. Açlık grevinden beri bitmeyen ishal ve ishalle daha da artan elektrolit bozukluğuyla baş etmeye çalışıyor. Ayaklarındaki başta olmak üzere his kaybı ile kol ve bacaklarındaki yoğun ağrılar açlık grevinin ileriki günlerinde şikayetlerine eklendi. Son dönem konuşma bozukluğu da gözleniyor.

Semih Özakça: Açlık grevinin 316. gününde. Açlık grevine başladığında 86 kilo iken şu anda 45,3 kilo. Ayaklarında ve sağ bacağında his kaybı, kemiklerinde yaygın ağrı yakınmaları mevcut. Süreğen baş ağrıları ve gittikçe ağırlaşan denge kaybı mevcut. Ayağa kalkarken ve hareketle ani tansiyon değişikliği, çarpıntı ve terleme şikayetleri son dönemde daha da arttı.

Nuriye Gülmen: Açlık grevinin 316. gününde. Açlık grevine başladığında 59 kilo iken şu anda 33,8 kilo. Sıvı alımını da engelleyen dil köküne kadar ilerleyen ağız içi yaraları nedeniyle yaklaşık bir haftadır sıvı alımında ciddi azalma mevcut. Artan mide yanma ve ağrıları, derin duyu bozukluğu ve her iki bacağında da ödem mevcut.

Mehmet Güvel: Açlık grevinin 202. gününde. 64 kilodan 52 kiloya düşmüş durumda. Sinir sisteminde önceden de kalıcı hasar mevcut ve şu anda refakatçisiz hareket edemiyor. Ciddi anlamda denge problemi bulunuyor. Ayaklarındaki ağrı nedeniyle uykuya dalamadığını belirtmekte ve her iki ayağında döküntüler mevcut. Geçtiğimiz hafta sonu denge kaybına bağlı düşme sonucu yüz kemiklerinde iki bölgede kırık oluştu.

Açıklamada, sağlık durumlarının kritikliği ve anlık değişimlere açık olması nedeniyle, açlık grevcilerini her gün farklı uzmanlık alanlarından en az iki hekimin muayene ettiği belirtildi.

Basın toplantısında konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı ise bugüne kadar hiçbir sonuç açıklamayan OHAL Komisyonunu eleştirdi. Metin Bakkalcı şunları söyledi: “Nuriye ve Semih başta olmak üzere direnenler, aslında bu ülkede bu kadar kötücüllerin baskın olduğu bir ortamda umut ışığı oldu. Büyük kazanım yarattılar. Bizim tahmin edemeyeceğimiz kadar kötücüllermiş. ‘Vicdanı olan var mıdır’ diyerek onlara bir şans verildi. Ancak hiçbir karar alamıyorlar. Asıl yok olan bu kötücüllerdir. Umuyoruz en kısa sürede bu onurlu insanların yaşamlarında problem olmadan bu süreci başka bir düzeye taşıyabiliriz.”