Navigation

Roboski Katliamının 500. Gününde HDK’dan Eylem

Roboski’de, üzerlerine Türk ordusunun savaş uçaklarıyla bomba yağdırılan Kürt köylülerden 34’ü hayatını kaybetmişti. Katliamın üzerinden 500 gün geçti. Olayın hemen ardından devlet silahlı bir grubun üzerine bomba yağdırıldığını iddia etse de, kısa bir süre sonra gerçekler ortaya çıkmıştı. İnsansız hava uçaklarının tespit ettiği grup, TSK’nın savaş uçaklarıyla hedef alınmıştı. Bu katliamda çoğu çocuk yaşta olan 34 Kürt hayatını kaybetti. Devletse önce sorumluluğu üzerinden atmaya çalıştı, yapamayınca de pişkinliğe ve umursamazlığa vurmaya başladı. Kan parası vereceğini taahhüt eden ve “gerekirse” özür dileyeceğini söyleyen AKP hükümeti, “gerekli” görmemiş olacak ki, bir özür bile dilemedi.

Roboskili aileler o günden bu yana adalet arayışlarını sürdürüyorlar. Katliamın 500’üncü gününde Galatasaray Lisesi önünde bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eylemi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi tarafından örgütlendi.

Galatasaray Meydanı’nda HDK bileşenlerinin temsilcilerinin toplanmasının ardından konuşmalar yapıldı. Konuşmanın başında, Reyhanlı’da gerçekleştirilen bombalı katliamın sorumluları lanetlendi. “Katliama zemin hazırlayanların hepsi bu katliamın ortaklarıdır” denildi.

Roboski katliamının üzerinden 500 gün geçtiği halde sorumluların cezalandırılmadığı hatırlatılarak yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi.

Oturma eylemi sırasında yapılan konuşmalarda, 500 gün boyunca katliamın faillerinin ortaya çıkarılması ve cezalandırılması talebiyle yapılan eylemlere polis tarafından birçok defa müdahale edildiği hatırlatıldı. “Roboski’nin sorumluları cezalandırılana kadar sokaktayız” denildi. AKP’nin savaş politikalarını sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Oturma eyleminin ardından Roboski katliamında katledilen 34 Kürt köylüsünün tek tek isimleri okundu ve anılarına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun Mayıs ayında katledilen İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşları için de gerçekleştirildiği açıklandı.

Saygı duruşunun ardından basın açıklaması, HDK İstanbul Yürütmesi üyesi Aysel Güzel tarafından okundu. Güzel, açıklamada 500 gün önce gerçekleşen katliamın detaylarını, olayın nasıl kapatılmaya çalışıldığını, üzeri kapatılamayınca hükümet yetkililerinin “olayı araştırıyoruz, peşini bırakmayacağız. Olay yargıya intikal etmiştir. Meclis komisyonu çalışmaya başlayacaktır. Özrümüzü diledik. Tazminatımızı ödedik. O kadar yüksekten sivil mi terörist mi anlaşılmıyor” sözleriyle yalan silsilesini başlattığını hatırlattı.

Güzel, katliamın araştırılması amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda, insansız hava aracı tarafından tespit edilen kalabalığın bir gerilla grubu olmadığını açıkça belirttiğine değindi. Katliamın sorumlularını bildiklerini ifade eden Güzel, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP hükümetinin ısrarla bu olayın üzerini örtmek istemesinin nedeni, bu katliamın kendisinin emriyle yapılmış olmasıdır. Eğer soruşturma gerçekliğe dayanırsa, karşımıza başbakan ve hükümeti çıkacaktır.”

Güzel, Roboski katliamının faili meçhuller arasına kaydedilmesine ve üzerinin örtülmesine izin verilmeyeceğini söyleyerek açıklamayı şu sözlerle bitirdi: “İçinde bulunduğumuz müzakere-barış sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için bu katliamların sorumlularının cezalandırılmasının ve geçmişle hakikatli bir yüzleşmenin gerçekleşmesinin bir ön koşul olduğunu düşünüyoruz. Barışın yolu, 33 Kurşun’dan, Roboski’den, Sakine’den geçer.”