Navigation

KCK Operasyonları Adı Altında Avukatların Tutuklanması Protesto Edildi

Kürt halkı ve sosyalistler üzerindeki siyasi baskılar ve tutuklamalar giderek artıyor. Kürt halkının seçilmiş yöneticilerinden sonra şimdi de Asrın Hukuk Bürosu avukatları gözaltı ve tutuklama terörüyle karşı karşıya. 21 Kasım sabahı, 16 kentte gerçekleştirilen polis operasyonlarında 47’si avukat olmak üzere 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı. Bu arada Özgür Gündem bürosu da polis baskınına uğradı. AKP hükümeti, muhalif Kürtlerin ve sosyalistlerin sesini kısmayı, politika yapmalarına engel olmayı amaçlıyor.

Baskıları ve tutuklamaları protesto etmek üzere BDP milletvekilleri, İstanbul İl Yöneticileri ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri bir basın açıklaması düzenlediler. Mis Sokak’taki Özgür Gündem bürosu önünde yapılan basın açıklaması öncesinde polis, Taksim ve civarını abluka altına aldı. Taksim Meydanı polis bariyerleriyle çevrelendi ve basın açıklamasının yapılacağı Mis Sokağın giriş ve çıkışları çevik kuvvet polisi tarafından kuşatıldı. Basın açıklaması esnasında kitle, polis kuşatmasını protesto ederek “Zulme Boyun Eğmeyeceğiz!”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz!”, “Hepimiz Kürdüz Hepimiz KCK’liyiz” sloganlarını haykırdı.

Basın açıklaması öncesinde BDP milletvekilleri Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata Özgür Gündem bürosunu ziyaret ettiler. Hasip Kaplan burada yaptığı açıklamada “sözde delillerle insanları tutukluyorlar, fakat Kürtler Diyarbakır Cezaevinde 12 Eylül faşizmine nasıl boyun eğmediyse bugün de uygulanan baskılara boyun eğmeyecek” dedi. Daha sonra sokağa inilerek basın açıklamasına geçildi. Burada basın açıklamasını BDP İstanbul Eşbaşkanı Asiye Kolçak gerçekleştirdi. Kolçak uygulanan baskıları “soykırım” olarak nitelendirdi. Bizzat Başbakanın Asrın Hukuk Bürosu’nu hedef gösterdiğini söyleyen Kolçak, “düne kadar İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’la görüşen devlet, bugün onun avukatlarına suçlu muamelesi yapıyor. Savaşın tırmandırıldığı bugünlerde, yasal alanda siyaset yapanlara, mesleğini icra edenlere rehine muamelesi yapılıyor” dedi. Kolçak basın açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı: “Eğer faşizme son vermek istiyorsanız, eğer bu topraklarda kanın ve gözyaşının bitmesini istiyorsanız, eğer Kürt halkının birlikte yaşama iradesine zarar vermek istemiyorsanız, öncelikle gözaltındaki avukatları derhal serbest bırakarak ve Sayın Abdullah Öcalan’ın tecridine son vererek işe başlayın.”

Kolçak’ın ardından Hasip Kaplan kısa ve öfkeli bir konuşma gerçekleştirdi. Kaplan “partimizi susturmak için her türlü baskıyı yapıyorlar. Halk iradesine ve avukatlarına sahip çıkıyor. Başbakan muhalefeti yıldıracağını sanıyorsa yanılıyor. Yılmadık ve yılmayacağız. İktidarların zorbalıklarını arttırdığı dönemler onların son dönemleri olmuştur. Mübarek ve Kaddafi’nin dönemi nasıl son bulduysa Erdoğan’ın dönemi de öyle son bulacaktır. Beşar Esad’a akıl veren Erdoğan neden Kürt halkından korkuyor?” dedi. Basın açıklamasında HDK adına Sebahat Tuncel de bir konuşma gerçekleştirdi ve tutuklamaları protesto etti.