Navigation

İstanbul’da “Vekilime Dokunma” Eylemine Polis Saldırdı

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi’nin, “Vekilime ve İrademe Dokunma!” sloganıyla 4 Mayısta Taksim Tünel’de yaptığı basın açıklamasına polis saldırdı.

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Meclisi’nin, “Vekilime ve İrademe Dokunma!” sloganıyla 4 Mayısta Taksim Tünel’de yaptığı basın açıklamasına polis saldırdı.

HDP ve HDK üyeleri, saat 18.30’da Taksim Tünel’de bir araya gelerek, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik anayasa teklifinin komisyonda kabul edilmesini ve HDP’li vekillere saldırılmasını protesto etmek için Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüş polis tarafından engellenince, basın açıklamasının Tünel’de yapılmasına karar verildi.

Eylem boyunca “Vekilime ve İrademe Dokunma!” pankartı açan kitle, vekillere yönelik linç girişimlerinin fotoğraflarını ve “Apoletli-Apoletsiz Darbelere Hayır”, “Baş Eğmiyoruz, Baş Kaldırıyoruz!” dövizleri taşıdı. Ayrıca eylemde sık sık “Meclisteki Sesime, Vekilime Dokunma”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz!” sloganları atıldı.

HDK İstanbul İl Meclisi adına bir konuşma yapan Şamil Altan, HDP’li vekillere yönelik linç girişimini protesto ettiklerini söyledi. Devletin aylardır Kürt illerinde sürdürdüğü savaşı, Meclise de taşıdığını dile getiren Altan, bu saldırılarla Kürt halkı başta olmak üzere demokrasi mücadelesi veren güçlerin iradesinin çiğnendiğini vurguladı. Konuşmasında, Davutoğlu’nun vekillere yapılan saldırılar sonrası “destan yazdık” sözlerine de değinen Şamil Altan, bu gibi ifadelerin daha önce de Gezi, Sur ve Cizre için kullanıldığını hatırlatarak devlet zihniyetinin değişmediğinin altını çizdi. Altan konuşmasını “HDK olarak tüm ezilenlerle omuz omuza vererek tek adam diktatörlüğünü durduracağız!” ifadeleriyle noktaladı.

Şamil Altan’ın ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş konuşma yaptı. HDP’nin, demokratik siyasetin ve diyalogun önünü açarak barış için çaba gösterdiğini dile getiren Erbaş, devletin savaş zihniyetinin devam ettiğini belirtti. HDP’li milletvekillerine yönelik saldırıların, 1994’te DEP milletvekillerine yapılan zulmün aynısı olduğunu dile getiren Erbaş, Kürt halkının mücadelesinin 94’ten çok daha güçlü olduğunu vurgulayarak HDP’ye oy veren 6 milyon insanın iradesinin teslim alınamayacağını söyledi.

Erbaş’ın konuşması bittiğinde “Hırsız, Katil AKP!” sloganı atan kitleye polis saldırdı. Sloganın yasadışı olduğunu iddia eden polis, darp ederek kitleyi dağıttı. Basının görüntü alması engellenmeye çalışılırken 10’dan fazla kişi gözaltına alındı.