Navigation

İHD ve Barış Bloku’ndan Meclis Önünde Basın Açıklaması

Kürt illerindeki savaş hali devam ediyor. Devlet, zorla halkın evlerini boşaltmasını, kentleri terk etmesini söylüyor. 21 Aralık günü, Cizre ve Silopi’de, ordu birlikleri anonslarla halka mahalleleri terk etmelerini, aksi takdirde olacaklardan sorumlu olmayacaklarını duyurdu. Bölgedeki öğretmenlerin zorla sürgünüyle alenen katliam sinyalleri veriliyor.

22 Aralık Salı günü İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Ankara Barış Bloku TBMM önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Saat 12.30’da Meclisin Dikmen kapısında toplanan İHD bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, halkın öz savunması olarak var olan, sebep değil sonuç olan hendeklerin devlet tarafından bahane edildiği söylendi. “Cumhurbaşkanı ve başbakan korkunç açıklamalarda bulunmakta, açık bir şekilde önlerine çıkan herkesi hendeklere gömeceklerini, yani öldüreceklerini ifade etmektedirler. Türkiye Devleti tıpkı 90’lı yıllardaki gibi hatta onu aşan bir şekilde tamamen kanun ve hukuk dışına çıkmıştır” dendi. Halkın yaşam hakkının ihlal edildiği, kirli ve amansız bir savaş yürütüldüğü vurgulandı. “Bu kentler çok yakın ve ağır bir katliam tehdidi altındadır. Bugün sesimizi çıkarmazsak yarın çok geç olabilir” sözleriyle açıklama sona erdi.

İHD’nin ardından Ankara Barış Bloku saat 13’te bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bölgede yaşanan çatışmaların, sokağa çıkma yasaklarının bir an önce sona ermesi, Kürt halkının özgürlük talebinin ciddiye alınması gerektiğini belirtiyoruz. Cizre, Nusaybin, Silopi’ye yönelik operasyonlar bir haftayı geride bıraktı. Sivil halkın hedef alındığı operasyonlarda Silopi’de 2’si kadın, 2’si çocuk olmak üzere 10; Cizre’de 3’ü kadın 1’i çocuk olmak üzere 8 kişi; Nusaybin’de ise 1 kadın katledildi. Savaşın gerçeği bu!”

Açıklama sonrasında oturma eylemine geçildi. Bu sırada sokağa çıkma yasağında katledilenler kısa konuşmalarla anıldı. Cizre’den gelen bir öğretmen konuşma yaptı. Konuşmasında “Bizler dersteyken keskin nişancıların mahallelere ateş açtığını gördük. Çocuklarımın gözlerindeki korku ve endişeyi görüp bir şey yapamadım. Burada insanlar sustukça benim orada güzel bakışlı çocuklarım ölüyor. Bugün orada çocuklar, insanlar ölüyorsa bu batının sessizliğinden dolayıdır. Sizden isteğim lütfen susmayın” dedi. Alkışlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla barış talepleri dile getirildi. “Yaşam Hakkını Savunuyoruz, Savaşı Durduracağız” pankartı arkasında toplanan kitle “Cizre, Silopi, Sur, Savaşı Durdur”, “Cizre Halkı Yalnız Değildir”, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” sloganlarını attı.

Eylem Ankara Barış Bloku’nun yasaklar sona erene kadar her Salı, grup toplantıları yapılırken Meclis önünde toplanıp, barışın sesini duyuracağını ilan etmesiyle sona erdi.

23 Aralıkta ise aralarında İnsan Hakları Derneği ve Barış İçin Kadın Girişimi’nin de bulunduğu 69 örgüt Meclis Dikmen kapısı önünde gerçekleştirdikleri eylemle devlet terörünü ve sokağa çıkma yasaklarını protesto ettiler.