Navigation

HDK’den “HAYIR” Şöleni

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 2 Nisanda “Tek Olmaz Hep Birlikte Hayır” şiarıyla bir şölen gerçekleştirdi. İstanbul Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlenen ve salonun tıklım tıklım olduğu şölene; HDP milletvekilleri, HDK bileşenleri ve binlerce emekçi katıldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 2 Nisanda “Tek Olmaz Hep Birlikte Hayır” şiarıyla bir şölen gerçekleştirdi. İstanbul Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlenen ve salonun tıklım tıklım olduğu şölene; HDP milletvekilleri, HDK bileşenleri ve binlerce emekçi katıldı. Şölenin gerçekleştirildiği salon pek çok pankartla donatılırken, katılımcılar çeşitli dillerde “Hayır” yazan dövizler ve bayraklar taşıdılar. Başından sonuna kadar coşkunun eksik olmadığı şölende, sık sık sloganlar atıldı, zılgıtlar çekildi. Referanduma sayılı günler kala gerçekleşen şölende, tek adam rejimine karşı güçlü bir “Hayır” sesi yükseldi ve mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Şölen, katılımcıların ve yaşamın her alanında baskılara, zulme, sömürüye karşı direniş gösterenlerin Kürtçe ve Türkçe selamlanmasıyla başladı. Bütün engellemelere ve baskılara rağmen daha güçlü bir “Hayır” demek için bir araya gelindiği vurgulandı. Mücadelede düşen kavga neferleri için saygı duruşunun ardından etkinlik ve eylemlerden derlenen bir sinevizyon izlendi.

Sahneye davet edilen Alevi-Kızılbaş, Arap, Süryani, Ermeni, Roman, Laz, Kafkas halk ve inançlarından temsilciler “Biji Bratiya Gelan/Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganı eşliğinde katılımcıları selamladılar. Canlı yayına alınan Şengal’den Ezîdi bir kadın, Şengal’de yapılan katliamlara, kadınların IŞİD tarafından köleleştirilmesine ve bunlara karşı gösterilen direnişe değindi. Ezîdi kadın, “Yaşananlardan sonra Ezîdi halkında bir irade oluştu. Kürt halkı kirli politikalarla yıldırılmaya çalışılıyor, bunu kabul etmiyoruz, bunun için ‘Hayır’ diyoruz. Bütün halklarla birlikte barış içinde yaşamak istiyoruz” dedi. Ezîdi kadının konuşması salon tarafından “Jin-Jiyan-Azadi/Kadın-Yaşam-Özgürlük!” sloganıyla alkışlandı. Şölende ayrıca HDK bileşenleri, KHK’lar ile kapatılan basın-yayın kuruluşları ve derneklerden temsilciler, ihraç edilen kamu emekçileri, barış anneleri, Gezi’de, Suruç ve Ankara katliamlarında yaşamını yitirenlerin aileleri de sahneye davet edilerek kitleyi selamladılar.

Şölende konuşan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP’ye yönelik baskı ve tutuklamalara dikkat çekti. Tüm saldırıların nafile olduğunu belirten Kürkçü, HDP’nin halkların iradesini temsil ettiğini söyledi. Kürkçü 16 Nisan referandumunu önemli bir sınava benzetirken, Türkiye halklarının bu sınavda üstüne düşen görevi yapmak zorunda olduğunu belirtti. Faşizme karşı zafer kazanmanın önemli olduğunu söyleyen Kürkçü, “17 Nisanda yeni bir yaşam oluşturmak için Erdoğan’ın tek adamlığını o sandığa gömmek zorundayız” dedi.

HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu da birer konuşma yaptılar. Koçyiğit konuşmasında zorlu günlerden geçildiğine ve yerine getirilecek görevlerin olduğuna değindi. Barış, demokrasi ve emek mücadelesi verenlere yönelik saldırılara dikkat çeken Koçyiğit örgütlü mücadelenin bu saldırılara karşı verilecek en güçlü cevap olduğunu vurguladı. Koçyiğit’in konuşması salon tarafından “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” sloganıyla karşılandı. Onur Hamzaoğlu ise konuşmasına katılımcılara çeşitli dillerde “hoş geldiniz” diyerek başladı. HDK’ye kuruluşundan bu yana emek verenlere, mücadeleyi yükseltenlere teşekkür eden Hamzaoğlu, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü “tarihin ve mücadelenin sonu” olarak değerlendiren burjuvazinin uşaklarına cevaben “İşçiler, emekçiler buharlaştı sandılar. Yanıldılar. Buradayız, mücadeleye devam ediyoruz” dedi. Konuşmasında Ekim Devriminin 100. yılını kutlayan Hamzaoğlu, dünyanın yeniden karanlık bir dönemden geçtiğini belirtti. Emperyalist savaşların sonuçlarına, bu savaşlarla insanlığın aldığı yaralara değinen Hamzaoğlu, Türkiyeli egemenlerin de ülkeyi kendi çıkarları uğruna karanlığa çektiğini ifade etti. Hamzaoğlu, 16 Nisan referandumunda “Evet” çıkması halinde karanlıktan zifiri karanlığa geçileceğini kaydetti. Halkların referandumda güçlü bir “hayır” diyeceğine olan inancını aktararak konuşmasını sonlandırdı.

Şölende “Hayır Diyen İşçiler” ve “Hayır Diyen Kadınlar” adına da konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda işçilerin ve emekçi kadınların referandumda neden “Hayır” demesi gerektiği dile getirilirken, “Hayır Kazanacak!” vurgusu yapıldı. Şölende Kürt halkının tutuklu temsilcileri tarafından gönderilen dayanışma mesajları da okundu. DBP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in, HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın cezaevlerinden gönderdiği dayanışma mesajlarının okunmasının ardından sahne sanatçılara bırakıldı. HDK’nin “Tek Olmaz Hep Birlikte Hayır” şöleni, Grup Sarya, Haluk Tolga İlhan, Bandista, Rojda, Erdoğan Emir, Veysi Ermiş ve Yasemin Göksu gibi sanatçıların seslendirdiği ezgilere kitlenin halaylarla eşlik etmesiyle son buldu.