Navigation

On Binler Kazlıçeşme’de Haykırdı: “İrademe Dokunma!”

BDP’nin İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlediği “İrademe Dokunma-Yarın Çok Geç Olmadan” mitingine on binlerce kişi katıldı. Miting programı saygı duruşuyla başladı. Protokolün alanı selamlamasının ardından BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak kitleye hitap etti. Kolçak, tüm baskılara rağmen partiyi sahiplenen ve mücadeleden vazgeçmeyen halkı selamlayarak konuşmasına başladı. Kadınların mücadelesine dikkat çeken ve Başbakan Erdoğan’ın BDP’li kadın vekillere dönük hakaretamiz konuşmalarını eleştiren Kolçak, konuşmasında Türk ve Kürt halkının kardeşliğine vurgu yaptı.

Kolçak’ın konuşmasının ardından sosyalist parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri kitleyi selamladılar. Mitingde, KCK operasyonu adı altında İstanbul’da son iki ayda tutuklanan 150 BDP’li, akademisyen ve gazetecilerin ismi okundu. Her bir isim okunduğunda on binlerce kişi hep bir ağızdan “Li vir em” (Buradayım) diye haykırdı.

Daha sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı. Halkların Demokratik Kongresi’ne (HDK) ve miting için çalışma yapan BDP İstanbul İl Örgütüne teşekkür ederek konuşmasına başladı. Demirtaş, haksız tutuklamalar karşısında Kürt halkının yılmayacağını, bunu AKP’nin bir kez daha göreceğini belirtti. Kürt gençliğinin “Biz korkunun kölesi değil korkunun efendisiyiz” düsturunu hatırlatan Demirtaş, KCK adı altında yapılan tutuklamalara dikkat çekti. Demirtaş, “Bu alana gelerek siyasi iradesine sahip çıkan bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum. 2011’de siyasi bir sinsi planla halkımız yok edilmeye çalışılıyor. AKP polisleri sahte delillerle dosya hazırlıyor ve götürüp AKP savcılarının önüne koyuyor. Onlar da arkadaşlarımızı AKP cezaevlerine koyuyor. AKP medyası bu yalanları halka yansıtıyor. AKP Başbakanı en son çıkıp kendisi veriyor son kararı. Kendileri açısından zekice hesaplanmış bir tezgâh” dedi.

Demirtaş konuşmasında, KCK operasyonlarıyla ilgili hükümetin planını açık ettiğini söylediği İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e bundan ötürü teşekkür etti: “Yaptığı tüm konuşmalarda bu planları tezgâhladıklarını itiraf ediyor. Kendisini buradan kutluyorum. İçişleri Bakanı’nı bu üstün zekâsından dolayı kutluyorum. Kendini mahkeme yerine koyup arkadaşlarımıza hakaret edip, bu planı kendilerinin yaptığını itiraf ediyor, bunu herkes yapamaz. Başbakanı da kınıyorum, bu cevheri 9 yıldır bizden sakladığı için. Şimdi bu bakanın yaptığı her konuşmadan ve açıklamadan yola çıkarak AKP’nin ne olduğunu, ne olmadığını görüyoruz. Şahin, AKP’nin gerçek fotoğrafıdır.” Demirtaş, Şahin’in gaflarına da değindi: “‘Arıyorum arıyorum Kürt sorununu bulamıyorum’ diyor. Kanepenin, masanın altına bakıyor bulamıyor. Sen aramaya devam et. Sen masanın, koltuğun altına bak, belki bulursun. Biz Kürt sorununu çözdük, senin haberin yok. Kürt halkı kendi anadiliyle alanlarda, yerel yönetimlerde kendi sorununu bütün dünyaya göstere göstere çözdü. Sen hâlâ kanepenin altında sorun arıyorsun, aramaya devam et. Kürt halkı özerkliğini ilan etti. Böyle bir zekâ ürünü işte bu siyasi operasyonları yapıyor.”

Halkın BDP’ye sahip çıktığını ve çıkacağını belirten Demirtaş, Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu’nun tutuklanma gerekçelerini de eleştirdi. Dersim tartışmalarına değinen Demirtaş, CHP’yi sorunu inkâr etmekle, AKP’yi ise devlet arşivlerini elinde bulundurduğu halde açıklamamakla ve sorunu istismar etmekle eleştirdi. Zulme boyun eğmeyeceklerini açıklayan Demirtaş, silahların susturulmasından yana olduklarını belirtti: “Diyalogdan, görüşmeden kimse zarar görmez. Şimdi bir kez daha çağrı yapıyoruz. Biz karşılıklı bir ateşkesin olmasını istiyoruz. Silahların karşılıklı susmasını istiyoruz. Bunun için de diyalog ve müzakerenin yeniden başlamasını istiyoruz. Heyetleri bir kez daha muhataplarına gönderin. Bu tecridi kaldırıp Sayın Öcalan ile görüşmeyi başlatın. Kandil ile görüşün.”

Konuşmaların ardından MKM’li sanatçılar ve Ferhat Tunç birlikte sahneye çıkarak Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirdi ve miting sona erdi.