Navigation

Sokağa Çıkma Yasakları Ankara’da Protesto Edildi

Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları ve ölümler devam ediyor. HDP Ankara İl Örgütü, 14 Aralık Pazartesi günü, sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. Demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla, “Artık Silahlar Konuşmasın, Biz Hep Birlikte Bu Savaşı Durduracağız!” dendi.

Basın açıklamasında Kürdistan’da faşist ablukalarla yaşamsal gereksinimlerin yok sayıldığı, insanların ölüme terk edildiği, katledildiği vurgulandı. Toplamda 163 günlük 52 sokağa çıkma yasağı ilanında 143 kişinin devletin kolluk güçleri tarafından katledildiği, Kürt halkının kitlesel göçlere zorlandığı söylendi. Basın açıklamasını okuyan HDP Ankara İl Yöneticisi Sedat Yağcıoğlu, abluka altındaki kentlerde medeniyetler tarihine, tarihi yapılara zarar verildiğini vurguladı: “Devletin birliğini ve bütünlüğünü savunduğunu söyleyenler şunu çok iyi bilmelidir ki; devlet güvenliğini savunduğunu iddia ederek kamu görevlilerini bölgeden ayrılmaya davet ediyorsa; bugün bu devlet ülkeyi bölüyor ve parçalıyor demektir. Şu anda sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’de, bütün dünyanın gözlerinin önünde katliam yaşanma olasılığı yüksektir.”

Yağcıoğlu “Artık silahlar konuşmasın! Artık siyasi iktidar halk ile silah ve operasyon aracılığı ile konuşmasın. Müzakere ve diyalog yolları sonuna kadar açılsın. Biz yaşadığımız her yerde barışı kurana kadar yılmadan, umutla mücadelemize devam edeceğiz. Halklar kazanacak, umut kazanacak, barış kazanacak! Biz, hep birlikte, bu savaşı durduracağız” sözleriyle açıklamayı bitirdi.

Açıklamanın ardından konuşma yapan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, AKP hükümetinin insan haklarını ihlal eden, vahşi ve barbarca bir savaş politikası yürüttüğünü söyledi. Bu politikanın ancak Kürt ve Türk halklarının ortak direnişiyle yenilgiye uğratılacağını vurguladı. Arkasından konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar AKP’nin 7 Haziranda aldığı yenilgi nedeniyle devreye soktuğu savaş politikalarının her gün artarak sürdüğünü belirtti. Türkiye egemenlerinin halkın barış ve demokrasi iradesinden korktuğunu dile getirdi. Sancar, “Özgürlük isteğini bastıramazsınız, halklara yaşattığınız acıların hesabını bir gün gelir verirsiniz, vazgeçin bu politikalardan. Burada tek yol var müzakere ve diyalog. Tek yol barışçıl, demokratik, acil çözümdür” dedi.

Basın açıklaması, hükümetin Kürt halkına yönelik saldırılarını protesto eden sloganlarla sona erdi.