Navigation

“Ölümden Değil Yaşamdan Yanayız!”

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla bir araya gelen çeşitli kadın örgütleri, “Ölümden Değil Yaşamdan Yanayız!” başlığıyla bir kampanya başlattı. 77 kurumun imzasını taşıyan ve Kürt halkına yönelik kirli savaşın son bulması talebiyle başlatılan kampanyanın duyurusu 18 Ocakta Taksim’deki İstanbul Çevre Mühendisleri Odası’nda bir basın toplantısıyla yapıldı.

Basın toplantısında söz alan Barış İçin Kadın Girişimi sözcüsü Öznur Şubaşı, Kürt illerinde yaşanan acılara değinerek kampanyanın amacını anlattı. Konuşmasında kampanyanın bir ayağını oluşturan imza metninden bahsetti ve 31 Ocakta barış ve hakikat hakkı için Kadıköy’de buluşma çağrısı yaptı. Basın metnini ise oyuncu Julide Kural okudu. Metinde, her gün ölümlerin arttığına, insanların göç etmeye mecbur bırakıldığına dikkat çekilerek, bu savaşa karşı durulması gerektiği ifade edildi. “Kadınlar olarak bizim buna rızamız yok” vurgusu yapıldı. Medya kuruluşlarının susmak veya savaş kışkırtıcılığı yapmak ikileminde olduğu dile getirildi. İnsanların hakikat hakkının ihlal edildiği vurgulandı. Ardından metin Kürtçe olarak bir kez daha okundu. Basın toplantısına çeşitli kurumların yanı sıra UİD-DER Kadın Komitesi’nden temsilciler de katıldı.

Toplantıda kampanya sırasında toplanacak imzaların Meclis’e teslim edileceği belirtildi. Bunun ardından 6-7 Şubatta Diyarbakır’da bir buluşmayla kampanyanın sonlandırılacağı ifade edildi. Bu sürece kadar imza ve kampanya bilgilerinin www.yasamdanyanayiz.com internet sitesinde toplanacağı hatırlatıldı. Kampanya dâhilinde bütün kadınlardan destek beklendiği vurgulanarak toplantı sonlandırıldı.