Navigation

HDP Kongresi On Binlerin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Haftalardır gözaltılarla, ev baskınlarıyla ve tutuklamalarla devam eden yıldırma operasyonuna rağmen HDP 3. Olağan Kongresi, 11 Şubatta, Ankara Spor Salonunda, on binlerce partilinin ve konuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Baskı ve saldırılara rağmen kongreye katılım çok yoğun ve coşkulu oldu.

Çeşitli siyasi parti ve yapılardan, TTB ve diğer demokratik kitle örgütlerinden çok sayıda katılımcının bulunduğu kongrede KESK ve DİSK genel başkanları da yer aldı. Yabancı konukların da katıldığı kongrede Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Avrupa Parlamentosu Die Linke üyesi Martina Michels ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi Leyla Halid birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Meral Danış Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır” dedi. “Dünden bu yana kongreye katılımları engellemek için her şeyi yaptılar. Yapmadıkları bir şey kalmadı. Ancak gelişinizi engelleyemediler. O nedenle emeğiniz kutsaldır. Yeniden hoş geldiniz” diyerek katılımcılara seslendi.

Tutuklu milletvekillerine ve belediye başkanlarına güçlü alkışlarla gönderilen selamlar, Beştaş’ın ardından söz alan Sırrı Süreyya Önder’in konuşması sırasında da devam etti. Önder, o sırada salonda ve dışarıda bulunan katılımcıların sayısının 32 bine ulaştığını da belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da yaptığı konuşmada, dayatılan karanlığa, halkın soluksuz bırakılmak istendiğine, yürüyen savaşa ve “işçiler, emekçiler seslerini bedenlerini yakarak duyurmaya çalışıyorlar” diyerek emekçilerin içinde bulundukları zorlu koşullara dikkat çekti.

Kongrede Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanı sıra diğer tutuklu HDP milletvekillerinin mesajları da okundu ve büyük bir coşkuyla alkışlandı. Geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan HDK ve bileşenlerinin yöneticileri de kongreye selamlarını gönderdiler.

Kongrede eş genel başkan adaylarının yaptığı konuşmaların ilkini Pervin Buldan gerçekleştirdi. Buldan sözlerine “umudu ve barışı çoğaltanlar olarak buradayız” diyerek başladı ve ardından başta Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere tüm tutuklu milletvekillerini ve Kürt siyasetçileri selamladı. Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün ayrıştırmalara, ötekileştirmelere, düşmanlaştırmalara karşı HDP kardeşliğin, bir arada eşit ve özgürce yaşamın kendisidir. Partimiz; Türkiye’nin çoğulcu çok kimlikli yapısını oluşturan Kürt, Türk, Laz, Arap, Çerkez, Alevi, Ermeni, Süryani ve Ezidi halklarını, tüm inançları, ezilen, ötekileştirilen tüm kimlikleri temsil eden Türkiye demokrasisi için bir siyasi değerdir. İşte bizi güçlü kılan da temsil ettiğimiz bu değerler ve ortak vatanı hep birlikte inşa etme iddiamız, kararlılığımızdır. Karşımızdaki güçler tekçiliği ne kadar dayatırsa dayatsın biz çoğulculuğu, farklılığı, çok renkliliği savunmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.”

Buldan konuşmasında şunlara da yer verdi:

 “Milli mesele diyerek, halkın temel taleplerini sürekli öteliyorlar. Yolsuzluk, yoksulluk, açlık, sefalet, işsizlik diz boyu. Çaresiz insanlar bedenini ateşe veriyor. Yüz binlerce insan kamudan ihraç edildi, açlığa mahkûm edildi. Şiddet, ölüm, taciz, tecavüz sokaklarda kol geziyor. İnsanlar bugünkü iktidara bakarak, geleceklerine dair en ufak bir umut besleyemiyor. Ekonomik kriz giderek büyüyor. Afrin’e atılan bombalar Türkiye halklarının sofrasına düşüyor. Bu savaşın maliyeti halka yükleniyor.”

“Ekonomik sosyal hakları için grev yapmak isteyen metal işçilerinin grevi milli güvenlik gerekçesiyle yasaklanıyor. Gerçekleri yazmasın diye medya susturuldu. Toplum her gün gerçek dışı haberlerle yanıltılıyor. Savaş haberleriyle ölme ve öldürme kutsanır hale getirildi. Ülke bu kadar acı yaşarken, her gün gencecik bedenler toprağa düşerken, milliyetçi iktidar bloğu ise seçim ittifakı, oy hesabı derdinde. İnsanlar canlarından oluyor, bunlar oy peşinde.”

Türkiye’nin bir an önce diyalog, müzakere ve çözüm sürecine dönmesi gerektiğini belirten Buldan, Suriye halklarıyla da barışçıl diyalog geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. “OHAL/KHK rejimi artık son bulmalı, siyasi soykırım operasyonlarına, darbe uygulamalarına son verilmelidir. Rehin tutulan partimizin eş başkanları ve tüm tutuklu siyasetçiler, belediye başkanları, gazeteciler serbest bırakılmalıdır.”

Pervin Buldan’ın ardından kürsüye diğer eş genel başkan adayı Sezai Temelli çıktı. Kongrenin toplandığı koşullara, ağır baskı, yasak ve saldırılara değinen Temelli, yaşanan yoğun iktisadi şiddete, emek sömürüsüne ve doğa talanına işaret ederek şunları dile getirdi:

“İktidar milli mutabakat yoluyla, kirli ittifak yoluyla, sadece ekonomiye değil yaşamın her alanına saldırıyor. En çok zarar gören de yine emekçiler” diyen Temelli, iş cinayetlerine, güvencesiz ve güvenliksiz çalışmaya, Türkiye’nin ucuz emek cehennemine döndüğüne, işsizliğe ve ağır sömürü koşullarına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Asgari ücret Türkiye’de açlık sınırının altındadır. İşsizlik, enflasyon çift hanelidir, halk yoksuldur. Bu çift hanelerden kurtulmanın yolu tüm emekçilerle, tüm çiftçilerle bu mücadeleyi yükseltmektir. Hükümet ne zaman hesapları tutturamasa yeni vergiler çıkarmakta ve yükünü yoksullara yıkmaktadır. En ciddi adaletsizlik vergi adaletsizliğidir. Her 100 liralık verginin 70 lirası dolaylı vergi. Bu dolaylı vergilerle hükümet savaşı, sarayı finanse etmektedir. Buna dur deme zamanı gelmiştir.”

“Bizler nasıl buraya umudu yüklenerek geldiysek şimdi bu kararlılıkla mahallelerimize, işyerlerimize sokaklarımıza döneceğiz. Bir kez daha örgütleneceğiz, bir kez daha güçleneceğiz. Hep beraber radikal demokrasi anlayışımızla Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Romanıyla, Hıristiyanıyla sınıf mücadelesi aklıyla örgütleneceğiz ve iktidara gideceğiz. İşte stratejik hedefimiz bu. Tüm örgütlerimiz mahallelerde, işyerlerinde, tarlalarda halkla buluşacak. Bizler kara deryalarda bir feneriz. Umudun yolcularıyız. Dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz. Cesaretliyiz, kararlıyız. Cesareti herkese bulaştıracağız. Unutmayın biz haklıyız. Mutlaka kazanacağız.”

Coşkuyla süren kongrede Pervin Buldan ve Sezai Temelli, oy kullanan 823 delegenin tamamının oylarını alarak HDP’nin yeni eş genel başkanları olarak seçildiler.