Navigation

Emek Örgütlerinden Basın Açıklaması: “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz”


11 Ocak Pazartesi günü saat 18.00’da DİSK, KESK, TMOBB ve TTB Ankara örgütleri sokağa çıkma yasaklarında yaşanan ölümlere dikkat çekmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Madenci Anıtı önünde toplanıp, ellerinde meşalelerle Yüksel Caddesi’ne yürüyen kitle, “Faşizme Boyun Eğmeyeceğiz”, “AKP’ye Teslim Olmayacağız”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Direnen Halklar Kazanacak”, “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak”, “Susma Haykır Barış Hemen Şimdi” sloganlarını haykırdı. “Çocuklar Öldürülmesin, Analar Ağlamasın, Savaş Durdurulsun” pankartı arkasında, alkışlarla, ıslıklarla, sloganlarla, Kürt kentlerinde yaşananlara karşı tepki yol boyunca dile getirildi.

Kurumların “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz” başlıklı ortak basın açıklamasında, Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre, sokağa çıkma yasakları boyunca, yaklaşık 5 ay içerisinde 162 sivilin hayatını kaybettiği aktarıldı. “Ölüme alışmak ya da ölümün sıradanlaşması biz sağlıkçılar için kabul edilebilir bir durum olamaz” denildi. 57 yaşında kadınların, 3 aylık bebeklerin, 12 yaşında bir çocuğun ölümünün kabul edilemez olduğu vurgulandı. Sokağa çıkma yasakları boyunca insanların yaşam hakkının elinden alındığı, yeni çıkarılan kararlarla birlikte “gömülme hakkının” dahi ihlal edildiği söylendi. Adalet Bakanlığı’nın kararıyla 7 Ocaktan itibaren cenazelerin ailelerin haberi olmadan mülki idare amirliği tarafından defnedilmesinin önünün açıldığı belirtildi.

Bölgede kalan sağlık ve eğitim emekçilerinin görevlerini yapmasının engellendiği, “terör yandaşı” suçlamalarına maruz kalındığı ve halkın sağlık ve eğitim hakkının hükümet tarafından gasp edildiği vurgulandı. “Bizler işçiler, kamu emekçileri, tabipler, mimarlar, mühendisler olarak bir kez daha, siyasi iktidarın ülkemizi sürüklediği ‘karanlığa’ dikkat çekmek için buradayız. Türkiye’de savaş karşıtları birleşmediği, savaşa, çatışmalara, katliamlara, çocuk, kadın, genç ölümlerine, okul, hastane, yurt ve ilçe boşaltmalarına, bir halkın kendi ülkesinde sığınmacı yapılmasına karşı çıkmadıkça barış olmayacaktır” denildi.

“Saraydan alınan icazetle, namluların çocuk, genç, yaşlı, kadınlara çevrilmeye devam etmemesi için buradayız ve tüm gücümüzle barışı haykırmaya devam edeceğiz!” sözleriyle basın açıklaması sona erdi.