Navigation

Emek Örgütleri Ankara’da “İnsanlık Adına Ses Veriyoruz” Dedi

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Kürt illerindeki katliamlara dikkat çekmek, barış talebini haykırmak için 9 Şubatta yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. “Katliamlara Son! İnsanlık Adına Ses Veriyoruz! Susmuyoruz!” pankartı arkasında toplanan kitle saat 18.00’de Yüksel Caddesi’nde buluştu. Burada, “Katledilen halklara ses vermek adına, Cizre’ye ses vermek adına buradayız. Biz insan haklarının, demokrasinin ve özgürlüklerin yanındayız. Savaşa hayır, barış hemen şimdi” denildi. Katliamlara karşı ses çıkarmanın zorunlu olduğu dile getirildi. Ardından Sakarya Caddesi’ne yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca “Cizre Halkı Yalnız Değildir”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Susma Haykır Katliama Hayır”, “Yaşasın Halkların Eşitliği”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı.

Sakarya Caddesi’nde, 24 gündür devam eden Yaşam Hakkı İçin Beyaz Nöbet’e katılıp destek verildi. Burada DİSK, KESK, TMMOB Ankara temsilcilikleri ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında 7 Haziranda tek başına iktidar olamayan AKP’nin savaş siyaseti sonucu bugüne kadar yüzlerce sivilin katledildiği söylendi. Kürt illerindeki ablukaların son bulması talebi dile getirildi. Açıklamada “Cizre’de, Diyarbakır’da, Sur’da, Silopi’de, Nusaybin’de insanlık dramları devam etmektedir. İki ayı geçen sokağa çıkma yasakları süresince insanların temel gereksinmelerini bile karşılayamadıkları bir süreçte barış demek, barış talebinde bulunmak AKP iktidarı tarafından suç haline getirilmiştir. Cizre’de günlerdir bir binanın bodrum katında mahsur kalan insanlara ulaşılması engellenerek, yine iki gün önce gerçekleşen bir top atışı ile yakılan insanlarla bir vahşet yaşanmaktadır” dendi. Bu süreçte barış isteyen akademisyenlere yönelik başlatılan linç kampanyasına, Cizre’de yaşananların medyada yanlış aktarılmasına ve sağlık emekçilerinin üstündeki baskıya dikkat çekildi. Emek ve Demokrasi Güçleri olarak faşizme ve savaşa karşı özgürlük mücadelesi vermenin, barış talebini yükseltmek için mücadele etmenin gerekliliğinin altı çizildi. “Barış İstiyoruz! Yaşam hakkına saygı gösterilmesini, yaşam hakkını ihlal edenlerin cezalandırılmasını istiyoruz. Silahların susmasını, müzakere sürecine dönülmesini, emekçilere dönük saldırı yasalarının geri çekilmesini talep ediyoruz” sözleriyle basın açıklaması sona erdi.

Basın açıklamasından sonra yaşam hakkını savunan Beyaz Bayrak İnisiyatifi adına yapılan konuşmada; “Sağlık emekçileri olarak yaşam hakkına sahip çıkacağız. Yeminimizi yaşatmak için ettik, ne olursa olsun insanları yaşatmak için çalışacağız. Elimizden gelen her şeyi yapacağız” denildi. Saat 19.00’a kadar sloganlarla Beyaz Nöbet sürdürüldü.