Navigation

DTP’liler Diyarbakır'a Yürüyor

Kürt sorununun çözülmesi için hükümetin adım atması ve barışın sağlanması talebiyle DTP, “Demokrasiye, Barışa ve Çözüme Çağrı Yürüyüşü” adıyla İstanbul dâhil çeşitli illerden bir yürüyüş başlattı. İstanbul’dan başlatılan yürüyüş Diyarbakır’da gerçekleştirilecek mitingle sonlanacak. Eylemin ilk ayağı olarak 9 Temmuzda DTP Fatih İlçe Örgütü önünde 400 araçlık konvoyla bir araya gelen DTP’liler kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Çeşitli siyasi partilerin de destek verdiği eyleme DTP’li vekiller Ahmet Türk, Emine Ayna, Sırrı Sakık, Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel ve Akın Birdal katıldı.

Konvoyun gelişini bekleyen topluluk, çalınan müzik eşliğinde halaylar ve sloganlarla canlılığını korudu. Konvoyun gelişiyle birlikte kalabalığın sayısı binlere ulaştı. DTP’li vekiller kitle tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Konvoydakilerin alanı doldurmasıyla birlikte DTP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı söz alarak, yürüyüşü İstanbul’dan başlattıklarını duyurdu.

Avcı’dan sonra söz alan DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Ya özgürlük ve barış ya da yok olmak” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürtlerin tercihi barıştan yanadır. PKK ve Kürtler barışa hazırlar. Cumhurbaşkanı sorunun adını doğru koydu. Kürt sorunu dedi. Ama bu, aynı zamanda Türkiye sorunudur. Bu halk muhataplarını gösterdi. Bu halkın iradesini muhatap alın, bu süreci heba etmeyelim. Barışa katkı sunun, yoksa bu savaşın vebalini siz taşıyacaksınız.” PKK’nin “silahlar susmalı” açıklaması yaptığını ve Abdullah Öcalan’ın “sorunun çözümü için katkı sunmaya hazırım” dediğini belirten Türk, “halkın iradesiyle seçilen bizler barış için çalışıyoruz. Siz de bu süreci barışa evriltecek adımlar atın. Barış için adım atmazsak, bu, iç savaş anlamına gelecek. Oysa biz savaş istemiyoruz... Eğer bu sorunun çözülmesini istiyorsanız, bu halkın çıkardığı temsilcileri de görmelisiniz” dedi. Türkiye’de Ergenekon davası kapsamında tutuklanan askerlerin serbest bırakıldığına dikkat çeken Türk, DTP yöneticilerinin suçsuz oldukları halde hâlâ tutuklu olduklarını belirtti.

Ahmet Türk’ten sonra sözü Eşbaşkan Emine Ayna aldı. Ayna, barış yürüyüşünü çözümün önünde engel olanlara karşı başlattıklarını söyledi: “Türkiye farklılıklar mezarlığı değil, kültürler mozaiği olmalı. Bu anayasada farklılıklar olmalı ki, bu ülke benim diyebilelim. 99’dan beri barış çağrısı yapıyoruz. O günden bu yana sürekli savaş ve ölüm oldu onların çözümünün adı... Savaşanlar görüşür, tokalaşır. Barış böyle olur. Kürt halkının istediği budur.” PKK’ye silah bırak çağrısı yapanlara da seslenen Ayna, “PKK’nin silahlı olmasının nedeni 1980 darbesidir. PKK diyor ki, biz de silahlara başvurmak istemiyoruz. Ama silahlı olma nedeni ortadan kalkmış değil. Biz diyoruz ki, silahlı olan bir kesim barışa hazırdır. Bu çağrımıza kulak verin” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

İstanbul’dan sonra Adana’ya geçecek olan DTP’liler, Urfa, Van ve Batman’dan sonra Diyarbakır’da gerçekleştirilecek mitingle başlatılan yürüyüşleri sonlandıracaklar.