Navigation

İstanbul’da Newroz Yüz Binlerle Kutlandı

Başta Diyarbakır olmak üzere, onlarca kent ve ilçede, bu sene de Newroz kutlamaları coşkulu katılımlarla gerçekleştirildi. İstanbul’da Newroz, yüz binlerin Kazlıçeşme alanında yerini almasıyla görkemli bir kitlesellikle kutlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz’u kutlamak için Kazlıçeşme’yi dolduran Kürt emekçiler, soğuk havayı baharın renkleriyle ısıttılar. Kitleler diğer kentlerde olduğu gibi İstanbul’da da türküler ve halaylar eşliğinde demokratik taleplerini ve barış özlemlerini haykırdılar.

“Ya Özgürlük, Ya Özgürlük!”

İstanbul’da Newroz kutlamasını, çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu “İstanbul Demokratik Kent Konseyi” örgütledi. “Onurlu Bir Yaşam İçin Ya Özgürlük Ya Özgürlük! (Ji Bo Jinayeke Bi Rumet, An Azadî, An Azadî!)” 2011 Newroz’unun ana sloganıydı. Alanda “Hasta Tutsaklara Özgürlük!”, “Kadının Kırımı Toplumun Kırımıdır!”, “Barış ve Kardeşlik İçin Newroz Pîroz Bê!” pankartları yer aldı. Mitinge pek çok demokratik kitle örgütünün yanı sıra UİD-DER de katıldı. UİD-DER “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!” pankartıyla alanda yerini aldı.  

Tertip komitesi adına açılış konuşmasını Dursun Yıldız yaptı. Yıldız, 2011 Newroz’unun Kürt halkının diğer halklarla birlikte dile getirdiği “Demokratik Türkiye” talebinin haykırışının ifadesi olduğunu kaydetti. Yıldız konuşmasında “Demokratik Anayasa” ve “Siyasi Tutsaklara Özgürlük” vurgusu yaptı.

Demokratik Kent Konseyi adına açıklama yapan Tuğba Gümüş ise, AKP’nin tekçi yaklaşımda ısrar ettiğini, Kürt halkının siyasi temsilcilerinin tutuklandığını, Kürt halkının çözüm talebine karşılık devletin hapishanelerle ve bombardımanlarla çözümsüzlüğü dayattığını vurguladı. Gümüş, “Halkın iradesine karşı durmayın, Tunus’u ve Mısır’ı asla unutmayın” diyerek egemenleri uyardı. İstanbul’da demokratik iradenin inşa edileceğini, halkların kardeşliğini birlikte kuracaklarını, Kürt halkının, tüm ezilen halkların, işçi ve emekçilerin taleplerini savunacaklarını, cins ayrımcılığına, çevre katliamına karşı çıkacaklarını ifade etti.

Konuşmacılardan BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras, “biz barış diyoruz onlar savaş diyor, biz müzakere diyoruz onlar operasyon diyor” dedi ve başbakana şöyle seslendi: “Adım atınız, palavra atmayınız, palavraya karnımız tok. Biz diyoruz ki ya kazanacağız, ya kazanacağız.”

BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ise, Kürt halkının özgürlüğünün Türkiye halklarını da özgürleştireceğini söyledi. Kürt halkının eşitlik ve demokrasi taleplerinin karşılanması, Türk egemenlerinin savaş politikalarından vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi. Kürt halkının “benim adım yok, kimliğim yok, artık bir statü kazanmak istiyorum” dediğini belirten Tuncel, “ya vereceksiniz ya alacağız” dedi.

Ana konuşmacı olarak kürsüye gelen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2011 Newroz’unun tarihsel önemine dikkat çekti. AKP’nin Kürt sorununu çözme niyetinde olmadığını, oy ve koltuk derdinde olduğunu, barış talebini haykıran Kürt halkına askeri operasyonlarla yanıt verdiğini belirtti. Demirtaş, seçimlere yönelik olarak demokratik seçim bloğu oluşturma çağrısı yaptı. Demirtaş, 1 Mayıs’ta da alanlarda yerlerini alacaklarını dile getirdi.

İstanbul Demokratik Kent Konseyinin açıklamasında çözüm için, “Tekçi zihniyete son verilmesi, anayasal vatandaşlık, anadilde eğitim, emekçilerin ve tüm toplumsal kesimlerin hak ve taleplerinin karşılanması, cinsiyet ayrımcı yasaların düzeltilmesi, kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin sonlanması” taleplerinin vazgeçilmez olduğu açıklandı. “Faili meçhul” cinayetlerin, gözaltında kayıpların, toplu mezarların, köy yakmaların ve boşaltmaların sorumlularının açığa çıkartılması ve yargılanması istendi ve bunun gerçekleşmesi için mücadele edileceği vurgulandı.

Şarkıların söylendiği, halayların çekildiği Newroz kutlamaları, yüz binlerin aynı anda Zeytinburnu’na doğru yürüyüşe geçmesiyle son buldu.