Navigation

Newroz’da Barış ve Özgürlük Talepleri Öne Çıktı

Ağır baskı ve engelleme çabalarına rağmen, Newroz çok sayıda kentte kitlesel bir şekilde kutlandı. Kürt halkının tüm haftaya yayarak kutlama doğrultusundaki isteğinin, hükümet tarafından “ancak 21 Mart günü yapılabilir” tutumuyla reddedilmesine rağmen, gerek İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde gerekse başta Diyarbakır olmak üzere birçok Kürt ilinde yüz binlerce insan Newroz alanlarına aktı.

Ağır baskı ve engelleme çabalarına rağmen, Newroz çok sayıda kentte kitlesel bir şekilde kutlandı. Kürt halkının tüm haftaya yayarak kutlama doğrultusundaki isteğinin, hükümet tarafından “ancak 21 Mart günü yapılabilir” tutumuyla reddedilmesine rağmen, gerek İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde gerekse başta Diyarbakır olmak üzere birçok Kürt ilinde yüz binlerce insan Newroz alanlarına aktı. Tüm meydanlar polis bariyerleriyle çevrilirken, kutlamalara katılanlar birkaç kez üstleri aranarak içeri alındılar. Arama noktalarında pankart, döviz, bayrak ve flamaların çoğuna el konulmasının yarattığı gerginlikler nedeniyle toplamda yüzden fazla insan da gözaltına alındı.

Fransa, Almanya, İngiltere gibi Kürt nüfusun yoğun olduğu ülkelerdeki büyük kentlerde de Kürtler hem Newroz’u kutlamak hem de hükümetin politikalarına ve Afrin savaşına karşı tepkilerini göstermek üzere gösteriler düzenlediler.

Yıllardır süren ve bir kez daha “güvenlik politikalarına” indirgenen Kürt sorununun yarattığı acıların üstüne binen Ortadoğu’daki savaş ve bu savaşın Kürt bölgelerindeki yansımaları nedeniyle, bu yılki Newroz kutlamalarının ana temasını barış çağrıları oluşturdu.

En büyük Newroz kutlaması her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyarbakır’da gerçekleşti. Yüz binler coşkuyla barış sloganlarını atıp savaş politikalarını protesto ettiler. HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, yaptığı konuşmada diyalog ve barış çağrısında bulundu. “Bugün bu meydanda bir kez daha görüyoruz ki, eşitlik, özgürlük ve direniş bizim gündemimizden hiçbir zaman çıkmadı, çıkmayacak. Bu ülkenin barışa ihtiyacı var, bu ülkenin kardeşliğe ihtiyacı var, bu ülkenin demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı var. Eğer bunları elinizin tersi ile iterseniz, Kürtleri yok sayarsanız kaybedersiniz” diyen Buldan, Afrin’deki savaşın derhal bitirilmesini istedi. Konuşmasını “tekçiliğe karşı çoğulculuğu, zulme karşı direnişi, esarete karşı özgürlüğü esas alan bir anlayışla, tüm arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşuncaya kadar mücadele edeceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz” sözleriyle sürdüren Buldan, İmralı’nın kapılarının açılarak diyalog sürecinin yeniden başlatılmasını talep etti.

On binlerce insanın katılımıyla Bakırköy Halk Pazarında gerçekleştirilen İstanbul’daki Newroz kutlamasına ise HDP ve HDK’nin yanı sıra, aralarında DİSK ve KESK başkanlarının, emekten yana siyasi parti ve grupların, Alevi-Bektaşi Federasyonunun da bulunduğu çok sayıda kurum ve kurum temsilcisi katıldı. Kutlamalara destek veren kurumların Kürtçe ve Türkçe olarak okunan ortak mesajında, Newroz’un “halkların kendi geleceklerini kendi elleriyle kurabileceklerine duydukları inanç” olduğu vurgulandı.

Tutuklu bulunan HDP milletvekilleri, ortak kaleme alarak ilettikleri bildiride, “özgürlük mücadelesinin iradesini dimdik ayakta tuttuklarını”, “barış halaylarına beton duvarların arkasından katıldıklarını” belirterek, “her yer bahar oluncaya, özgürlük bayramında buluşuncaya kadar her yerde direniş” çağrısında bulundular. HDP eş genel başkanı Sezai Temelli de, savaşı ancak halkların, emekçilerin durdurabileceğini, bunun da yolunun mücadeleyi yükseltmekten geçtiğini vurguladı.