Navigation

Yasaklara Rağmen Newroz’da Hayır Sesleri Yükseldi

Hükümetin ağır baskılarına ve engelleme çabalarına rağmen Newroz başta Diyarbakır olmak üzere pek çok kentte kutlandı. Hafta sonu yapılmak istenen Newroz etkinliklerini “ancak 21 Martta yapılabilir” diyerek yasaklayan hükümet, buna rağmen yüz binlerin Newroz meydanlarına akmasını engelleyemedi.

Hükümetin ağır baskılarına ve engelleme çabalarına rağmen Newroz başta Diyarbakır olmak üzere pek çok kentte kutlandı. Hafta sonu yapılmak istenen Newroz etkinliklerini “ancak 21 Martta yapılabilir” diyerek yasaklayan hükümet, buna rağmen yüz binlerin Newroz meydanlarına akmasını engelleyemedi.

Kayyum atamadık DBP’li belediye bırakmayan, aralarında eş başkanların ve milletvekillerinin de bulunduğu binlerce HDP, DBP ve DTK yönetici ve üyesini zindana atan siyasi iktidar, referanduma giderken, Kürt hareketinin kolunu kanadını kırarak Kürt halkını etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor. Ağır saldırılarla yürütülen korkutma ve sindirme operasyonu tam gaz devam ediyor. Ancak Kürt halkının eşitlik, özgürlük ve barış özlemi ve mücadelesi kırılamıyor. Kürt halkı bu kez de Newroz meydanlarında “Mutlaka Kazanacağız” şiarıyla bu temel taleplerini güçlü bir şekilde haykırdı.

Diyarbakır Newrozunu bir genci katlederek kana bulayan polis, buna rağmen yüz binlerin meydana akmasını engelleyemedi. “Hayır”, “Na” flamalarının dalgalandığı meydanda, HDP eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın “Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz. Halkımızın onurunu her yerde koruyacak ve mutlaka kazanacağız” diyen umut dolu Newroz mesajları coşkuyla karşılandı.

DBP’li ve HDP’li siyasetçilerin konuşmalar yaptığı coşkulu mitingde Ahmet Türk de halka seslendi. Sözlerine “Bizler çok iyi biliyoruz ki bu halka ne kadar zulüm yaparsanız yapın, size karşı boyun eğmiyor” diyerek başlayan Ahmet Türk, “Kimsenin şüphesi olmasın bütün baskılara, zulüm politikalarına rağmen kazanacağız. İrademiz ve inancımızla varmak istediğimiz noktaya mutlaka ulaşacağız” diyerek devam etti. Kürt halkının referandumda ne diyeceğinin sorulduğunu söyleyen Türk’e yüz binler güçlü “Hayır” sloganlarıyla karşılık verdi.

Ahmet Türk’ün “Elbette ki bu referandum sadece Kürtlerin geleceği için değil bütün halklar için önemlidir. Kürtler için başka bir anlamı var. Bugün eş genel başkanlarımız zindanda. Bu zindan politikalarını yürütenlere ‘Evet’ mi diyeceğiz? 80 belediyemize kayyum atandı ‘Evet’ mi diyeceğiz? Yine Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak vahşetine ‘Evet’ mi diyeceğiz?” sorularına da alandakiler hep bir ağızdan “Hayır” sloganlarıyla yanıt verdi.

Newroz Van, Cizre, Batman, Siirt, Bitlis ve Dersim’in de aralarında bulunduğu onlarca kentte de coşkuyla kutlandı. Yüksekova’da toplanan kalabalığa gazla, copla, zırhlı araçlarla saldıran özel harekâtçılar 10’u aşkın kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul’da da Newroz son güne kadar süren yasak kararıyla yaratılan belirsizliğe ve mitinge giden araçların yollarda polis tarafından engellenmeye çalışılmasına rağmen Kartal’da binlerce insanın katılımıyla kutlandı.

Mitingde konuşan HDP grup başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Newroz her yerde direniştir, diriliştir. Bizler de bu uyanışın adım adım başladığını biliyoruz. Baharı engellemeyeceklerini biliyoruz. Bunu 8 Mart’ta yaşadık, sokaklardaydık. Bugün de Türkiye’nin her yerinde ve burada sokaklardayız” dedi. Kerestecioğlu, “Baharı engelleyemeyecekler. Barışı durdurmak isteseler de asla engel olamayacaklar ve 16 Nisanda hayırlarla gidecekler” diyerek, o günün mücadelenin yeni başlangıçlarından biri olacağını vurguladı.

Mitingde HDK adına konuşan Sevtap Akdağ da şunları söyledi: “Binlerce gencimiz ölüme gönderiliyor, kentlerimiz yakılıp, yıkıldı, bombalar başımıza yağdı, muhalifler susturulmaya çalışılıyor. Bizler sindirilemeyeceğiz. Bu baskılar karşısında ezilenler, halklar, işçiler, emekçiler bir araya gelerek biz kazanacağız. Emek kazanacak, barış kazanacak, eşitlik ve özgürlük kazanacak. Devrimci Kawa’nın direniş ruhu kazanacak. Çocuklarımızın beyinlerini yiyen zalim Dehaklara ‘Hayır’ diyeceğiz!”

HDP eş başkan yardımcısı Sezai Temelli’nin ve milletvekili Garo Paylan’ın da konuşma yaptığı mitinge pek çok siyasi parti ve kurumdan katılım oldu. Selahattin Demirtaş’ın “Seni Başkan Yaptırmayacağız” konuşmasının da platformdan halka dinlettirildiği Newroz mitingi, Newroz ateşi eşliğinde dinlenen şarkılarla son buldu.