Navigation

Uludere Katliamı Ankara’da da Lanetlendi

28 Aralık gecesi Şırnak-Uludere’de 36 Kürt köylünün savaş uçaklarından yağdırılan bombalarla katledilmesi Ankara’da da lanetlendi.  29 Aralıkta, saat 17.30’da Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen emek güçleri ve Kürtler, yaptıkları basın açıklamasıyla devletin gerçekleştirdiği bu katliamı protesto ettiler.

Halkların Demokratik Kongresi, KESK Şubeler Platformu, İHD, EHP, ÖDP, Halkevleri, Devrimci 78’liler Federasyonu ve DHF tarafından ortak olarak hazırlanan basın açıklamasında, AKP hükümetinin savaş politikası eleştirildi ve katliamdan birkaç gün önce alınan MGK kararlarına dikkat çekildi.

Açıklamada, “TSK’nın yaptığı açıklamaya göre İnsansız Hava Araçları ve termal kameralarla sınıra yakın bölgede hareketlilik tespit edilmiş ve buraya harekât düzenlenmiş. Tanıkların ifadesine göre ise, köylü grubu köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşıyor, görevliler ‘buradan geçmeyin’ diyerek başka bir yol gösteriyor ve köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğruyorlar” denilerek, aslında planlı bir saldırının gerçekleştirildiğinin altı çizildi. Basın açıklaması “Uludere katliamını insan olmanın gereği olarak lanetleyenlere, protesto edenlere saldıranlar da şunu bilmelidir; bizler kaderimizi, kirli savaş politikalarıyla, emeğimizin gaspıyla yazmalarına izin vermeyeceğiz. Korku imparatorluğunda değil; eşit, özgür bir dünyada, barış içinde yaşama mücadelemizi, güneşli günlere dair umudumuzu yok edemeyeceksiniz. Kürt halkı başta olmak üzere tüm ezilenlerle her zaman dayanışma içinde olacağız. Tutuklama terörünüz, F16’larınız, barışın bu coğrafyada hüküm sürmesini engelleyemeyecek” ifadeleriyle sona erdi.

Sonrasında ise BDP Muş Milletvekili Demir Çelik söz aldı ve “hükümetin Dersim katliamına dair özrünün üzerinden birkaç hafta sonra yaşanan bu katliam manidardır. Çukurca’da 24 Ekimde 36 militan kimyasal silahlarla katledilmişti. Bugün de Kürt köylüsü devletin silahlarıyla öldürülmüş, yok edilmiştir. Köylüler, sağlığa, eğitime, üretene aktarılması gereken bütçe savaşa aktarıldığı için katledilebilmiştir. Biz el ele, yürek yüreğe verdiğimizde zalimin zulmüne dur diyebiliriz ancak. Kurtuluş bizim nasırlı ellerimizdedir. Bugün egemen anlayış 690 lira asgari ücretle geçinmek zorunda kalanları,15 milyon işsizi yok sayarak milletvekili maaşlarına yüzde yüz zam yapmıştır, biz emekçi kardeşlerimiz adına o mecliste olmaktan da utanç duyuyoruz. Dün yaşanan katliamı da utançla kınıyoruz ve bunun hesabını soracağımızı bilmelerini istiyoruz” dedi. Açıklamalar sırasında sık sık “Bıjı Bratiya Gelan”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Uludere Halkı Yalnız Değildir”  ve “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları atıldı. Katılımcıların ellerinde yaşanan katliamların fotoğrafları vardı, ayrıca “AKP’nin Açılım ve Özrü Daha Fazla Katliam Getiriyor - Uludere Kaza Değil Planlı Katliamdır” pankartı açıldı. Basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi.