Navigation

Roboski Katliamı Eylemlerle Lanetlendi

İki yıl önce Roboskili 34 Kürt köylüsü TSK uçaklarından atılan bombalarla katledilmişti. Katliamın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen sorumlular açıklanmadı, hesap sorulmadı, üzeri kapatılmaya, unutturulmaya çalışıldı. Katliamın ikinci yıldönümünde Roboski’de ölenleri anmak, sorumluları lanetlemek için, başta Roboski olmak üzere birçok yerde eylemler gerçekleştirildi. İstanbul’da Saraçhane Parkı’ndan Aksaray metro istasyonuna kadar yüründü. BDP’nin çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşe, çeşitli demokratik kitle örgütleri ve HDP bileşenleri destek verdi. Her yaş grubundan insanın katıldığı yürüyüş boyunca, katledilen Kürt köylülerinin fotoğrafları taşındı. Katliama duyulan öfke, sloganlarla ve “ben Roboski’yim. Çocuklarımın, anamın karnı doysun diye mayınlar arasında gider gelirim. Sınırlar ötesinde bombalar yağdı üzerime. Unutma 34”, “alçak uçuş yapan savaş uçaklarınız kadar alçaksınız” yazılı dövizlerle dile getirildi. AKP’nin Diyarbakır Belediye Başkan adayı olan Galip Ensarioğlu’nun bir süre önce yaptığı açıklamada, AKP’nin katliamların hesabını sorduğunu iddia etmeye çalışırken Roboski yerine Dobrovski demesi de “Dobrovski’nin değil Roboski’nin hesabını soracağız” pankartıyla protesto edildi.

Yolu trafiğe kapatarak yürüyen kitle, metro istasyonu alanında toplandı. Burada Roboski’de katledilenler için saygı duruşu gerçekleştirildi, katledilenlerin isimleri okundu. Saygı duruşunun ardından BDP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül bir konuşma yaptı. Bingül, Roboski katliamını gerçekleştirenlerin aradan geçen 2 yıla rağmen yargılanmadığını, tersine korunduğunu söyledi. Roboski katliamının ilk olmadığını dile getirdi. Bingül, nitelikli müzakere sürecine uygun düşmeyen uygulamalar devam ederse, yeni katliamların gerçekleşebileceği uyarısında bulundu. Bingül, “katliamın duyulduğu andan itibaren BDP olarak nasıl ayakta durduysak, bu katliamın sorumluları bulununcaya kadar ayakta olacağız” dedi.

Bingül’den sonra BDP MYK üyesi Hüseyin Üzen bir konuşma yaptı. Üzen, küçük çetelerin işi olmadığını ifade ettiği bu tür katliamların 40 yıldır halı altına süpürüldüğünün altını çizdi ve “Roboski’nin ve daha önce yaşanan katliamların, faili meçhullerin, siyasi cinayetlerin, Kürt iş adamlarının katledilmesi kararları bu ülkenin MGK’sında alınmıştır” dedi. Saldırının muhatabı Kürtler ve devrimci-demokratlar olunca susulduğunu ifade eden Üzen, son 10 günde yaşanan rezilliklerin etrafa saçıldığını, ama Kürtlere karşı yapılan katliamlara karşı bir şey yapılmadığını dile getirdi. “Bunun nedeni bu katliamlara hepsinin ortak olmasıdır” diyen Üzen, batıda HDP’nin öncülüğünde, tüm ezilenlerin ortak direnişiyle bütün rezilliklerin, katliamların ve işkencelerin üzerine yürüyerek karşı gelinebileceğini belirtti.

Son olarak HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel bir konuşma yaptı. Tüzel konuşmasında katliamın AKP’nin bilgisi dâhilinde yapıldığını, geçimlerini sağlamak isteyen Roboskili çocukların vahşice katledildiğini ifade etti. Gündemdeki yolsuzluk operasyonu kapsamında AKP’nin tutumunu eleştiren Tüzel, AKP’nin operasyonların önünü tıpkı Roboski’de yaptığı gibi tehdit ve baskıyla kesmeye çalıştığını söyledi. AKP’nin çetelerden şikâyet ettiğini hatırlatarak, “çete, katliamlara, kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine göz yummaktır” dedi. Konuşmaların ardından eylem sona erdi.