Navigation

Ölümünün 2. Yılında Hrant Dink Anıldı

19 Ocak 2007’de kontrgerillanın organize ettiği bir suikasta kurban giden Hrant Dink, katledilişinin ikinci yıldönümünde Şişli’de bulunan Agos gazetesi önünde binlerce kişinin katıldığı bir törenle anıldı.

Agos binası önünde düzenlenen anmaya katılan binlerce kişi, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Biji Bıratiya Gelan!” gibi sloganlar attı. Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Ermenice “Hrant İçin, Adalet İçin!” yazılı dövizler taşındı.

Agos binası önüne, yani Hrant Dink’in öldürüldüğü yere karanfiller bırakıldı. Hrant Dink’in öldürüldüğü saatte saygı duruşunda bulunuldu.Saygı duruşu sırasında Hrant Dink’in “ırkçılık” üzerine yaptığı konuşma banttan dinletildi. Bir Ermeni çalgısı olan dudukla çalınan bir türkünün ardından katılımcılar adına açıklama yapan sanatçı Halil Ergün, Hrant Dink’in öldürülmesi haberini aldığında neler hissettiğini ve ondan neler öğrendiğini anlattı. Bu toprakların her zaman ölümlerle beslendiğini belirten Halil Ergün, Türkiye’de adaletin alması gereken daha çok yol bulunduğunu vurgulayarak, “Hrant Dink, insanları kucakladı ve bizden biri olarak konuştu. Türkiye’de değişik kültürleri, zenginlikleri ortaya çıkarttı. Halkların kardeşliğini savundu. Öldürülmesini engelleyemediğimiz için Hrant’tan ve bu toprağın Ermenilerinden özür diliyoruz” dedi.
Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, Dink davasında bir arpa boyu yol alınmış değil. Burjuva devletin tüm sorumlu kurumları, davayı bloke etmek ve suçu birkaç faşistin üzerine yıkmak için ellerinden geleni yapıyor. Ergenekon’un üzerine gitmekle övünen fakat olayı hükümet darbesi girişimiyle sınırlamak ve böylece gerçek pisliğin üzerini örtmek isteyen hükümet, işin içinde “derin devlet” aygıtlarının olduğu bu tür cinayetlerin aydınlatılması konusunda hiçbir ciddi adım atmıyor. Devletin legal ya da illegal aygıtları eliyle yapılan katliamların hesabının ancak devrimcilerin bindirdiği basınçla ve işçi sınıfının devrimci mücadelesinin yükseltilmesiyle sorulabileceği açıktır.