Navigation

Hrant Dink Katledilişinin 11. Yılında Anıldı

19 Ocak 2007’de katledilmişti Hrant Dink. Katledilişinin 11. yılında, genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesinin Şişli’de bulunan eski binasının önünde, karanfillerle ve bu topraklarda yaşayan halkların ezgileriyle anıldı. Bir kez daha özlem ve öfkeyle toplandı Hrant’ın arkadaşları… Anmaya Dink gibi yüreği barıştan, kardeşlikten, adaletten yana atan yüzlerce kişi katıldı. Saat 15.00’te Dink’in katledildiği yerde toplanan kitle “Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant!” diyerek Hrant’ın da en büyük hayallerinden, ideallerinden birini bir kez daha yineledi: “Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Hrant’ın asıl katillerinin yargılanmadığını hatırlatan konuşmalar yapıldı. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin içinden geçtiğimiz sürece de değinerek, “OHAL, sürekli ve kalıcı hale getirilmiş durumda. Legal bir partinin eş başkanları, milletvekilleri cezaevlerine dolduruldu. Seçilmiş belediye başkanları görevden alındı. Gazeteciler, hak savunucuları, başka devletlerle kirli pazarlıklar için hapislere tıkıldı. İfade özgürlüğü ortadan kaldırıldı. Gazeteler, televizyonlar kapatıldı, kitaplar toplatıldı. KHK’larla yüz binlerce çalışan, haklarında bir yargı kararı olmaksızın işinden gücünden edildi. Bu da yetmiyormuş gibi ‘işimi geri istiyorum’ diyerek açlık grevine başlayan Nuriye ile Semih hapse atıldı. İş cinayetleri, kadın cinayetleri katliam boyutlarına ulaştı” dedi. Çetin, KHK’lara tepkisini şöyle dile getirdi: “Yetmezmiş gibi sivilleri suç işlemeye cesaretlendiren hatta teşvik eden KHK ile ve her gün bir yenisini duyar hale geldiğimiz silahlı eğitim kamplarıyla sanki başka suçların, katliamların hazırlığı yapılıyor.”

Hrant’ın arkadaşlarından Bülent Aydın da bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında “Güneşli ama soğuk bir kış günündeyiz. Yan yana olmanın sıcaklığıyla buradayız. Bugün burada bizimle olması gereken ama cezaevine konmuş arkadaşlarımız var. Gazeteci arkadaşlarımızı, milletvekillerini ve seçilmiş siyasetçilerimizi aramızda sayıyoruz” diyerek tutuklu gazetecileri ve siyasetçileri selamladı. Kitle sık sık “Biz Bitti Demeden Bu Dava Bitmez”, “Katilleri Koruyan Cinayete Ortaktır!” sloganlarıyla Dink’in gerçek katillerinin gereken cezayı almamasına duydukları öfkeyi dile getirdi. Anma etkinliği Ermenice, Türkçe, Kürtçe ezgilerle, sloganlarla son buldu. 

Yıllarca Hrant’ın katledilmesinin örgütlü bir suç olmadığını söyleyen AKP hükümeti bugün suçu “FETÖ”nün üzerine yıkarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Ancak bugün olmasa da bir gün Hrant Dink’in ve nice faili “meçhul”ün katledilmesinden sorumlu olanlar elbet hak ettikleri cezayı alacaklardır.