Navigation

Fransa’da Eğitim “Reformuna” Karşı Protestolar Sürüyor

Fransa’da sağcı hükümetin “eğitim reformu” adı altındaki saldırılarına karşı öğretmenlerin ve öğrencilerin yükselttikleri protestolar devam ediyor. Öğrenciler geçtiğimiz günlerde Paris’te iki büyük gösteri düzenlediler. 15 Nisandaki gösteriye 40 bin, 17 Nisandakine ise 30 bin öğrenci katıldı. Velilerin ve üniversite öğrencilerinin yoğun bir şekilde destek verdiği bu eylemlere, grevdeki ilköğretim öğretmenleri de katıldılar. Eylemden önce öğretmen sendikaları, öğrencilere destek vermek üzere bu iki gün için grev çağrısı yapmışlardı. Bu hafta Fransa’nın diğer kentlerinde de protesto gösterilerinin yapılması planlanıyor.

Son üç haftadır devam eden kitlesel eylemlerde öğrenciler sık sık polis saldırısına uğradılar. Eylemcileri biber gazına boğan, tartaklayan ve kameraya kaydeden polis, pek çok öğrenciyi gözaltına alıp DNA testine tâbi tutarak yıldırma harekâtı düzenliyor. Ancak bu harekât hiç de başarılı olabilmiş değil.

Öğretmenler ve öğrenciler, eğitime daha çok bütçe ayrılmasını ve öğretmen sayısının azaltılmasına yönelik planlardan vazgeçilmesini istiyorlar. Hükümet reform adı altında eğitimde 11 binden fazla çalışanı kapsayan bir kesintiye gitmeyi planlıyor. Bu doğrultuda, önümüzdeki 4 yıl boyunca emekliye ayrılacak öğretmenlerin yarısının yeri boş bırakılacak ve böylece okullarda 9 bine yakın öğretmen açığı yaşanacak. Plana göre, kadroları boş bırakılacak diğer eğitim çalışanlarıyla birlikte bu sayı toplam 11 bin 200’ü bulacak. Ancak öğretmenler ve öğrenciler, hükümet geri adım atıncaya kadar eylemlerinin devam edeceğini belirtiyorlar.