Navigation

BDP Milletvekilleri Açlık Greviyle Uyardı: “Savaş Değil Müzakere!”

Halen cezaevinde tutuklu bulunan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması ve Öcalan üzerindeki ağır tecrit durumunun sonlandırılması için,  çeşitli cezaevlerindeki 60’ı aşkın tutukluyla birlikte süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlatmışlardı. Meclisteki BDP milletvekilleri de, cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek olmak amacıyla 2 günlük açlık grevi başlattılar.

BDP Genel Merkezinde açlık grevine başlayan milletvekilleri “Çözüm Diyalog”, “Çözüm Müzakere” yazılı önlükler giydiler. Açlık grevi öncesinde BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak bir basın açıklaması yaptı. Kışanak, “bugün, milletvekilleri, belediye başkanları, yazarlar, gazeteciler, insan hakları savunucuları, demokratik kitle örgütleri temsilcileri, avukatlar, sendikacılar, kadınlar ve öğrenciler AKP hükümeti tarafından yürütülen siyasi soykırım operasyonları sonucu cezaevindeler. 6 bini aşkın kişi düşünceleri ve siyasi faaliyetleri nedeniyle tutuklu. Buradan bir kez daha bu açlık grevi eylemi vesilesiyle hükümete çağrıda bulunuyoruz: Barış için, çözüm için bedenlerini ölüme yatıran cezaevlerindeki bu çığlığa kulak verin, Türkiye’ye kaybettirecek, çatışmaları derinleştirecek çözümsüzlük politikalarından vazgeçin, diyalog ve müzakere sürecini acil olarak başlatın” diye konuştu.

BDP milletvekilleri açlık grevinin “hükümete bir uyarı” olduğunu belirttiler. AKP hükümetinin baskıcı, anti-demokratik ve savaş yanlısı politikalarını eleştiren milletvekilleri, Kürt sorununun eşit, özgür ve demokratik temellerde çözümü için diyalog ve müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini belirttiler. Kürt sorununun ülkenin ortak sorunu olduğunu belirten vekiller, çözümün de ortak çabalardan geçtiğine vurgu yaptılar. Açlık grevindeki milletvekilleri, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarına bir an önce son verilmesini de istediler. Türkiye’nin tehlikeli bir bahara yelken açtığını belirten vekiller “biz de zulüm karşısında kendi bedenlerimizi ortaya koyarak buna tepki gösteriyoruz” dediler.