Navigation

Tutuklu Öğrenciler Serbest Bırakılsın!

Toplumsal muhalefete yönelik artan saldırılardan öğrenciler de paylarını tutuklanarak, öğrenim haklarından yoksun bırakılarak alıyorlar. Yapılan operasyonları protesto etmek ve tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması talebiyle gençlik örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin desteğiyle Kadıköy’de bir miting gerçekleştirildi.

Mitinge HDK Gençlik Meclisi, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi, Öğrencime Dokunma, Gençler Meydana İnsiyatifi döviz ve flamalarıyla katıldılar. Tepe Nautilus’tan mitingin gerçekleştirileceği Beşiktaş İskelesi’ne kadar yürüyüş yapıldı. Sloganlarda tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması, öğrenciler üzerindeki baskıların sona ermesi, polisin ve sermayenin üniversitelerden elini çekmesi talepleri dile getirildi. AKP’nin kürtaj yasağı ve Kürt sorunu konusundaki tutumu da protesto edildi. “Bê Ziman Jiyan Nabe (Dilsiz Yaşam Olmaz)”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber ya Hiçbirimiz”, “Sermaye Defol Üniversiteler Bizimdir”, “Tutsak Öğrencilere Özgürlük”, “Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz!” sloganlarının yanı sıra Kürt halkına özgürlük ve sosyalizm sloganları da atıldı.

Kortejler alana yaklaştığı sırada BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de öğrencilerin mitingine destek vermek için HDK Gençlik Meclisi’nin kortejine katıldılar.

Kortejlerin alana girmesinin ardından, kurumlar adına basın açıklamasını Irmak Erdoğan okudu. Açıklamada öğrencilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yapılan hukuksuzluklara dikkat çekilerek, tutuklu öğrencilerin sayısının 700’ü aştığı ifade dildi. “Öğrencilere 1980 öncesi var olan örgütlere üye olmak, 1 Mayıs’a katılmak, Newroz’a katılmak suçlamalarıyla cezalar veriliyor. Tutuklamalar Terörle Mücadele Yasası kapsamında yapılıyor, basında tutuklanan öğrenciler hakkında yalana dayalı haberler yapılıyor” denildi. Sınava girme hakkı olan tutuklu öğrencilere ders notlarının verilmediği, sınav başına 1000 lira istendiği, öğrencilerin bu şekilde eğitim hakkından mahrum bırakıldıklarına da dikkat çekildi.

Açıklamadan sonra söz Selahattin Demirtaş’a verildi. Demirtaş, “İçerde bulunan, okuldan atılmış olan, özgürlüğü, geleceği elinden alınmak istenen arkadaşlarımızla, sizlerle dayanışmak için, sizin yanınızda olduğumuzu göstermek için burada bulunuyoruz” dedi. Konuşmasının devamında, AKP’nin genel başkanı biat etmeyen, önünde diz çökmeyen herkese öfkelenmiş durumda. Bu yüzden özellikle üniversite öğrencileri başbakanın hışmından paylarına düşeni fazlasıyla alıyorlar” dedi. Başbakanı “Öğrenciler sizin köleniz değil, üniversiteler de sizin şirketiniz değil” sözleriyle eleştiren Demirtaş, üniversitelerden elinizi çekin. Üniversiteler kendi kendini yönetebilecek özerkliğe sahip olmalı, parasız olmalı, anadilde eğitim olmalı ve üniversite öğrencileri fikir-örgütlenme özgürlüklerini, gösteri hakkını sınırsız bir şekilde kullanabilmelidir” şeklinde konuştu.

Demirtaş’tan sonra sözü sanatçılar adına Orhan Aydın aldı. Aydın, AKP’nin baskıcı politikalarını ve tiyatrolara karşı keyfi ve saldırgan tutumunu eleştirdi, kürtaj konusunda yapılan tartışmalara değinerek “Her Tayyip bir Roboski’dir” dedi. Sebahat Tuncel’in de konuşmasından sonra, tutuklu öğrencilerden Deniz Küçükbumin’le Eren Yurt’un anneleri birer konuşma yaptılar. Anneler tutuklu öğrencilerin hepsinin kendi çocukları olduklarını ifade ettiler ve serbest bırakılmalarını talep ettiler. Bandista ve Burhan Berken’in sahne almasından sonra miting sona erdi.