Navigation

HDP’nin “Vicdan ve Adalet Nöbeti” İstanbul’da Devam Ediyor

HDP’nin “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla Diyarbakır’da başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” 1 Ağustosta İstanbul’a taşındı.

HDP’nin “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla Diyarbakır’da başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” 1 Ağustosta İstanbul’a taşındı.

Eylem HDP’li 10 milletvekili tarafından 25 Temmuzda Diyarbakır Ekin Ceren Parkında başlatılmıştı. Burada bir hafta devam ettirilen “nöbet” yoğun bir polis ablukasıyla karşılaşmıştı. Polis eylemin sürdürüldüğü bir hafta boyunca parka gazeteciler dışında kimsenin girmesine izin vermeyerek HDP milletvekillerinin eyleminin halkla buluşmasını engellemişti. “Amed’de faşist rejimin maskesini düşürdük” diyen HDP Diyarbakır milletvekili Ziya Pir, durumu şöyle özetliyordu: “Küçücük bir park düşünün, etrafı tamamen polis tarafından kapatılmış, dışarıda polis halkası, içeride iki sıra bariyer. Biz onların ortasında oturuyoruz. Akşam gürültü eylemi yapıldığında, eyleme destek veren evlerin önüne gidiyor polisler, ışık tutuyorlar, insanların balkona çıkmasına bile engel oluyorlar. Bunun adı faşizmdir.”

Parlamentonun da, sokakların da Kürtlere kapatıldığını belirten Diyarbakırlılar bu duruma tepki gösterseler de polis ablukası bir hafta boyunca aynı sertlikte devam etti. Burjuva medya da hükümetin talimatları doğrultusunda karartma uygulayarak bu ablukanın parçası oldu ve olmaya devam ediyor.

“Vicdan ve Adalet Nöbeti” 1 Ağustosta İstanbul’a taşındı. “Dayanışmak, direnmek ve faşizmi durdurmak istiyoruz, bütün yurttaşları nöbete davet ediyoruz” diyerek ortak mücadele çağrısında bulunan HDP eş genel başkanı Serpil Kemalbay, 12 HDP milletvekiliyle birlikte HDP Kadıköy ilçe binasından Yoğurtçu Parkına yürürken, park polis bariyerleriyle çevrilip kapatıldı.

Eylemde HDP’li vekillerin yanı sıra, çok sayıda partili, KESK ve DİSK yönetim kurulu üyeleri ve çeşitli siyasi parti temsilcileri de yer aldılar. Yürüyüş sırasında “Emekçilerin hakları gasp edilemez” ve “Kadınların kazanımları yok edilemez” dövizleri taşındı.

Sırrı Süreyya Önder, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizim seçilmiş belediye meclisi üyelerimizi başkanlarımızı, vekillerimizi siyasi imha operasyonuna maruz bıraktılar. Bu irade onların önüne geçmezse bildiklerini okuyacaklar. Biz, barış ve demokrasi noktasında durmaya ısrar edeceğiz. Parka girip ilk hazırlığı yapacağız, sonra da hepinizin ziyaretini kabul edeceğiz. Buraya kadar gelen herkese dayanışması için teşekkür ediyoruz. Yaşasın barış ve halkların kardeşliği.”

Diyarbakır’da abluka altında devam eden direnişin egemenlerde büyük bir korku yarattığını söyleyen Serpil Kemalbay ise, “Biz orda direnişimizi sürdürerek iktidarın korkusunu teşhir etmiş olduk ve direnişteki kararlılığımızı göstermiş olduk. Bunu şimdi artık elden ele yaygınlaştırıyoruz ve İstanbul’a taşıyoruz” diye konuştu. HDP Meclis Grup konuşmasını burada yapan Kemalbay, sözlerini şu çağrıyla tamamladı:

“Yoğurtçu Parkı’nda devam edeceğimiz nöbeti Pazar günü güçlü bir şekilde noktalayıp bayrağı Van’a devredeceğiz. Van’dan sonra da İzmir’de olacağız. Daha sonra da mitingler, konferanslar ve çalıştaylar şeklinde devam edecek. Bu mücadele iktidarın OHAL süreci, KHK’lar ortadan kalkıncaya kadar, faşizm uygulamaları ortadan kalkıncaya kadar, iktidarın tek adam sistemine evrilmesi, faşizmin kurumsallaşması yönündeki adımları durduruncaya kadar, AKP/Saray iktidarını ortadan kaldırıncaya kadar sürecek.”

HDP’li milletvekilleri nöbetin başlayacağı parka giriş yaparken polisin içeri sadece 30 kişinin sokulacağını duyurması üzerine kitle bunu protesto ederek Kadıköy’e yürüdü.

HDP’li vekiller bu bir hafta boyunca nöbetlerini Yoğurtçu Parkında devam ettirecekler.

sonraki yazı ...
Göçemeyen