Navigation

6 Ekimdeki Polis Saldırısı Protesto Edildi

6 Ekimdeki IMF-DB eylemine yapılan polis saldırısı DİSK Genel Merkezinde yapılan basın toplantısıyla protesto edildi. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına yapılan basın açıklaması Sami Evren tarafından okundu. Evren, protesto gösterilerinin AKP’nin ikiyüzlülüğünü bütün çıplaklığıyla gösterdiğini, İstanbul polisinin de acımasız saldırısına sahne olduğunu ifade etti. İstanbul Valiliğinin yaptığı açıklamaların gerçeği ifade etmediğini, basın açıklaması daha bitmeden gazlı, panzerli, coplu saldırının başladığını söyledi.

Evren, 6 Ekim gösterisinin haftalar öncesinden duyurulduğunu, 1 Ekimden bu yana IMF-DB zirvesine ilişkin onlarca eylem ve etkinlik gerçekleştirildiğini hatırlattı. 6 Ekim eyleminin de çerçevesinin bundan ibaret olduğunu, fakat AKP’nin ikiyüzlülüğünü bir kez daha sergilediğini kaydetti.

Bu toplantılarda IMF’nin 90 milyon insanın yoğun yoksullukla karşılaşacağını, DB’nin ise 60 milyon insanın işsiz kalacağını ve 50 bin bebeğin öleceğini itiraf ettiğini belirten Sami Evren, “Ezilenlerin, emekçilerin, halkların kuyusunu kazmak için yapılan bu toplantıya tepki göstermememiz, karşı çıkmamamız mümkün değildir. Vicdan sahibi herkes, karşısında cop, gaz bombası bulsa da sonuna kadar bu insafsızlığa karşı çıkacaktır” dedi.

Evren, yapılan eylemlerle küresel kapitalizme karşı küresel adalet özleminin dile getirildiğini söyleyerek, IMF ve DB’nin lağvedilmesi ve bugüne kadar yaptıkları sömürüyle elde ettikleri kazancın halklara geri ödenmesini talep ettiklerini belirtti.

Basın açıklamasında, eylem ve etkinliklerle sömürü düzenine karşı ses yükseltmeye devam edileceği ve 6 Ekimde yaşanan olayların sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacağı da dile getirildi.

Açıklamanın ardından çeşitli ajans ve yayın kuruluşları adına gelen muhabirlerin soruları yanıtlandı. Burjuva medya muhabirlerinin “olayların marjinal eylemcilerden kaynaklandığı” yönündeki ifadeleri ısrarla kullanmalarıysa dikkat çekiciydi.