Navigation

Aklınız Varsa Kendinize Saklayın

İşçi sınıfı ve onun gerçekleriyle hiçbir alakası olmayan burjuva muhalefet ve bu muhalefetin etkilediği kesimler ekonomik krizin ciddiyetine ve toplumda yaratacağı tahribata hiç değinmeden, adeta rejimin değirmenine su taşırcasına, her fırsatta tam karantina ilan edilmesi gerektiğini dillendiriyorlar.

Nihayetinde 10 Nisan akşamı, rejim adeta son dakika golü atarak iki gün sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bunun üzerine on binlerce insanın marketlere akın etmesi, paranoya halindeki küçük-burjuvaları çileden çıkardı. Bu kesimler kitleleri cahillikle, sosyal mesafeyi ihlal etmekle suçlayarak iki günde kimsenin açlıktan ölmeyeceğini geveleyip durdular, ama bu yasağı getirenlere ve duyurmayı son dakikaya bırakanlara tek kelime dahi etmediler.

Bu hengâme içerisinde iki adet kola ve bir tane luppo alan vatandaş hedef tahtasına konarak bir linç kampanyası başlatılmak istendi. Siyasi iktidarın beslemeleri ve çeşitli düzeylerdeki küçük-burjuva hasta ruhlu kesimler, işçi sınıfına yapılan hak gasplarına, esnek çalışmaya, işten atmalara, ücretsiz izinlere, Meclisten bir günde geçirilen yasalarla sokağa salınan çetelere ses çıkarmayanlar, toplumun çoğunluğunu ilgilendiren konularda üç maymunu oynayanlar, bir sokağa çıkma yasağının getirdiği paniği anlamayıp, asıl sorumluları eleştirmeyerek insanlara saldırdılar.

Özellikle 17 Nisanda sokağa çıkma yasağına saatler kala büyük bir araç trafiğinin oluşması ve yazlıklara akın edilmesi şunu göstermiştir; tuzukuru, işçi sınıfıyla uzaktan yakından alakası olmayan kesimler, sokağa çıkma yasağı diye bangır bangır bağırırlar ama kendileri yazlıklara koşar, işçi sınıfının payına ise ev hapisliği düşer. Kendileri yazlıklarında barbekü sefaları yapar, sıra işçi sınıfına geldiği zaman “evden çıkmayın, iki gün açlıktan ölmezsiniz” masalları anlatırlar. Hödüklükte sınırları zorlayan bu kesimlere diyeceğimiz şudur: aklınız varsa kendinize saklayın!

Biz işçiler, burjuvazinin ve onun siyasi temsilcilerinin yalanlarına kanmamak, bizim sırtımıza yüklenmek istenen ağır faturayı ödememek için mücadele etmek zorundayız.