Navigation

Mamak İşçi Kültür Evi’ne Polis Baskını

Krizin faturasını emekçilere çıkarma derdinde olan TC burjuvazisi, devrimcilere yönelik baskılarını artırıyor. Direnişte olan işçilere saldıran, iş bırakacakları gerekçesiyle işçilerin evlerine baskın yapan, harçları protesto eden öğrencileri coplayan polisin son dönemlerde kitle örgütlerine ve muhalif gruplara karşı sıklaşan baskınlarına bir yenisi daha eklendi. 11 Ağustos sabahı Ankara polisi, Mamak İşçi Kültür Evi’ne ve çalışanlarına yönelik baskınlar düzenledi. Baskında kurumu saatlerce abluka altına alan polis, iki kurum çalışanını gözaltına aldı, kurumun bilgisayar ve arşivine de el koydu.

Demokratik kitle örgütleri yapılan baskınları Ankara’da çeşitli eylemlerle protesto ettiler. Aynı şekilde, saldırı İstanbul Taksim tramvay durağında da bir eylemle protesto edildi. BDSP adına okunan basın açıklamasında, saldırının Mamak İşçi Kültür Evi tarafından düzenlenen 6. Mamak Kültür Sanat Festivali’ni takiben gerçekleşmesine dikkat çekildi. Festival sırasında provokasyon gerçekleştirme çabası içine giren egemenlerin, bunda başarılı olamayınca festivalin hemen ardından kapsamlı bir saldırıya geçmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, devrimcilere ve işçi sınıfına yönelik yükseltilen faşist terör saldırısını püskürtmek için ilerici ve devrimci güçlere çağrıda bulunuldu. Saldırıyı protesto eden, dayanışma ve mücadele çağrısını yükselten sloganların atıldığı eylem şu sözlerle sona erdi: “Unutmamak gerekir ki faşist terör dalgasını durdurmak ancak tek tek saldırıya uğrayan her bir mücadele mevzisini kararlıca savunmaktan, saldırıya uğrayan her devrimciyi ve ilerici insanı sahiplenmekten geçer. Bu bilinçle devrimci dayanışmayı yükseltelim. Faşist teröre dur diyelim.”