Navigation

İran’da Polis 1000 Grevci İşçiyi Kaçırdı!

İran’da bir otomobil lastiği fabrikasında çalışan 2000 işçi, beş aydan uzun bir süredir ücretlerini alamadıkları için 9 Nisanda iş bıraktı. Kian lastik fabrikası işçilerinin başlattıkları bu grev 12 Nisanda İran polisinin saldırısına uğradı. Akşam saatlerinde fabrika duvarlarını buldozerlerle yıkıp içeriye giren polis, elektrikli coplar da kullanarak tam bir vahşet uyguladı. Fabrikada bulunan 1000 işçi dövülerek polis otobüslerine tıkılıp götürülürken, kanalizasyon sistemini kullanarak kaçmayı başaran birkaç işçi, bir radyo kanalını arayarak işçilerin polis tarafından kaçırıldığını haber verdi.

Ücretlerinin ödenmesi ve kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle Şubat ayından bu yana çeşitli eylemler gerçekleştiren işçiler, 12 Nisanda fabrika yakınlarındaki bir anayolu, ataşe verdikleri lastiklerle bloke ettiler. Bu eylem sırasında saldırıya uğrayan işçiler polise direnirlerken, bölge halkı da işçilerin direnişine taşlar ve sopalarla destek verdi. Ardından Tahran valisi ve vali yardımcısı fabrikaya gelerek işçilerden eylemlerini ve grevi sona erdirmelerini istedi ve 48 saat içinde ücretlerinin ödeneceği sözünü verdi. Fakat işçiler boş laflara karınlarının tok olduğunu söyleyerek eylemlerini devam ettirdiler. Saat 18 civarında polis, iki saat içinde yolu açmadıkları takdirde fabrikaya gireceğini söyledi işçilere. Ne var ki işçiler fabrika müdürü gelip ödenmemiş ücretlerinin tümünü ödemedikçe eylemlerini sona erdirmeyeceklerini ve fabrikayı gece de terk etmeyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine polis, fabrika bölgesini 5-6 kilometrelik bir çembere alıp kuşatmaya başladı ve kısa bir süre sonra söz konusu saldırıyı gerçekleştirdi.

Bu vahşi saldırının üzerinden iki gün geçmesine rağmen polis tarafından kaçırılıp götürülen işçilerin nerede oldukları halen açıklanmış değil. Görgü tanıkları işçilerin fena halde dövüldüklerini ve Tahran’ın 20 kilometre yakınlarındaki Karaj bölgesine doğru götürüldükleri belirtiyorlar. İran’daki emek yanlısı örgütler, tüm dünyadaki emek örgütlerine ve insan hakları kuruluşlarına seslenerek, bu vahşi saldırının kınanması ve işçilerin derhal serbest bırakılması için İran devletine baskı uygulanması çağrısında bulunuyorlar.