Navigation

“Filistin’e Özgürlük, İsrail’e Boykot”

Çeşitli sendikaların, meslek odalarının ve politik çevrelerin desteğiyle oluşturulan İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, Gazze saldırısının birinci yılında, İsrail Konsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Levent Metro istasyonundan konsolosluk önüne kadar yapılan yürüyüş boyunca atılan sloganlarla, İsrail’in saldırgan politikaları ile Türkiye’nin işbirlikçi tutumu protesto edildi. Eylem boyunca “Birruh biddem nefdik ya Filistin”, “Filistin’e Özgürlük, İsrail’e Boykot”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Her Yer Filistin Hepimiz Filistinliyiz”, “Katil İsrail Filistin’den Defol”, “Konya’da Tatbikat, Gazze’de Felâket” sloganları atıldı.

Konsolosluk önünde barikat oluşturan polis, kitlenin giriş kapısı önüne yaklaşmasına izin vermedi. Polisin koyduğu engel protesto edildi ve basın açıklaması burada okundu. Açıklamada, 22 gün boyunca tüm dünyanın gözü önünde devam eden Gazze saldırısının, ardında 1500’ün üzerinde ölü ve 5300’ün üzerinde yaralı bıraktığı; 1,5 milyon Filistinlinin 4 yıldır devam eden abluka altında en temel ihtiyaçlarından dahi yoksun halde yaşam mücadelesi verdiği hatırlatıldı. İsrail’in barış süreci aldatmacasıyla katliamlara, toprak gaspına, Filistin topraklarında Yahudi yerleşimlerine ve ırkçı Ayrım Duvarı’na hız kesmeden devam ettiğine değinildi.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi: “Ulusal çıkar bahanesine sarılan Türkiye hükümetleri, ordusu ve kâr etme imkânlarından hiçbir biçimde vazgeçmeyen sermayesi, İsrail ile ikili ilişkilerden taviz vermiyor. Filistin ve Lübnan halkına ölüm yağdıran uçakların pilotları Konya’da eğitiliyor, İsrail ekonomisini güçlendiren ticari bağlantılar kurulmaya devam ediliyor, Siyonist İsrail devletinin bölge üzerindeki tahakkümünü arttıran, yükselen ırkçılığına, sömürgeciliğine ve katliamcılığına rağmen bu devleti normalleştiren ve meşrulaştıran diplomatik ilişkiler sürdürülüyor, İsrail silah sanayiinin yağlı müşterisi olmaya devam ediliyor. Türkiye üniversiteleri, kimi kültür ve sanat çevreleri İsrail devletiyle akademik, kültürel ilişkiler yürüterek bu devletin meşrulaşmasına katkıda bulunmakta tereddüt etmiyor. Ne Davos efelenmeleri ne göstermelik tatbikat iptalleri İsrail’in Siyonist duvarında Filistinlilerin soluk alabilecekleri bir gedik açıyor. Eyleme geçmeyen sözler İsrail’i yaralamıyor.”

Açıklamanın sonunda şu talepler dile getirildi: Gazze ablukasının kaldırılması, İsrail ırkçılığının durdurulması, Filistinli mültecilerin yurtlarına geri dönmesi, Batı Şeria ve Gazze’nin işgaline son verilmesi, İsrail vatandaşı Filistinlilere uygulanan ırkçı ayrımcılığa son verilmesi ve Filistin halkının kendi kaderini tayini için, İsrail’le askeri, ekonomik, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilsin!