Navigation

Yüz Binler Berkin’i Sonsuzluğa Uğurladı

16 Haziranda, Okmeydanı’nda, evinden bakkaldan ekmek almaya giderken polisin attığı gaz bombası kapsülüyle komaya giren ve 269 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan hayatını kaybetti. Berkin polis terörü sonucu ağır yaralandığında 14 yaşındaydı ve 9 ay boyunca direndi. Ancak 16 kiloya düşen bedeni 11 Martta yaşam savaşına yenik düştü.

Gencecik bir fidan olan Berkin’i yüz binler Şişli’de sonsuzluğa uğurladı. Büyük bir acıyla ve tepkiyle Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara dökülen yüz binlerce insan, onu aramızdan alan AKP hükümetine ve polise karşı öfkesini haykırdı. Ancak cenazeye bile saygısı olmayan hükümet ve polisi, bu protesto gösterilerine de azgınca saldırmaya devam etti. Bu saldırılar sonucu çok sayıda insan yaralandı ve gözaltına alındı.

Berkin’in ölüm haberi geldikten sonra pek çok lise ve üniversitede dersler iki gün boyunca boykot edildi. KESK ve DİSK, cenazenin kaldırıldığı 12 Martta iş durdurma kararı aldı. Emekçi mahallelerinde ve kent merkezlerinde işçiler, emekçiler, öğrenciler kitlesel protesto gösterileri düzenledi. AKP hükümeti ise, Berkin’i katleden polis terörü değilmişçesine, utanmadan “toplumsal şiddet”ten dem vurmaya devam etti, ediyor.

Berkin Elvan’ın katili, Erdoğan’ın “kahramanlık destanı yazdı” dediği polis ve ona saldırı emrini veren iktidar sahipleridir. “Gezi” direnişi sırasında gencecik 7 insanımızı katleden, binlercesini yaralayan polisler hakkında açılan davalarda, AKP hükümeti polisini korumak için her türlü yalana, delil karartma operasyonuna ve hukuk katliamına başvurmaya devam etmektedir. Polis böylesine güçlü bir koruma çemberine alınırken, direnişe katılan binlerce insan hakkında açılan onlarca yıllık ceza davaları da cabasıdır.

Berkin, bu katil devletin aramızdan aldığı ilk yavrumuz değildir. TSK uçaklarından atılan bombalarla katledilen Roboskili çocuklarımız, ordunun ve polisin bombalarıyla, kurşunlarıyla, mayınlarıyla, panzerleriyle katledilen Ceylanlarımız, Uğurlarımız, Mahsumlarımız ve daha yüzlerce çocuğumuz... Onların hesap sorulmasını isteyen kocaman gözlerini unutmadık, unutturmayacağız. Berkin’e ve bu kavgada yitirdiğimiz diğer canlarımıza andımız olsun!