Navigation

“Sıra Kimde İnisiyatifi” Tutuklamaları Protesto Etti

21 Eylül sabahı evleri basılarak uydurma gerekçelerle gözaltına alınarak tutuklanan, aralarında SDP genel başkanı ve TÖP sözcüsünün de olduğu 13 sosyalistin, haklarında bir iddianame hazırlanmadığı halde serbest bırakılmamaları, “Sıra Kimde İnisiyatifi” tarafından protesto edildi.

Eyleme ESP, SKM, BDP, EHP, Sosyalist Parti, DİP-G ve Sosyalist Özgürlük Platformunun yanı sıra, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK’e bağlı Spor-Sen Yönetim Kurulu üyesi Cahit Albayrak, İstanbul Tabip Odası yöneticileri, Dev-Toprak-İş eski genel sekreteri Cumali Çakmak da destek verdi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitle buradan Taksim Meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda burjuva devletin haksız uygulamaları protesto edildi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarda tutuklananların serbest bırakılması talep edildi ve mücadele çağrısı yapıldı.

Yürüyüşün sonunda, “Sıra Kimde İnisiyatifi” adına basın açıklamasını EHP İstanbul İl Başkanı Serkan Atak yaptı. Atak, tutuklamaların ortada herhangi bir iddianame olmadan hukuksuzca yapıldığına; Samanyolu, Zaman, Star ve Bugün gibi gazetelerde ve bazı televizyon kanallarında yer alan uyduruk iddialar dışında bilinen bir iddia olmadığına dikkat çekti. Ne zaman mahkemeye çıkacaklarının bile belli olmadığı bir durumda, tutukluğun kendisinin bir cezaya dönüştüğünü ifade etti.

Atak, sistemin anti-demokratik, baskıcı, emekçi ve halk düşmanı yüzünün bir ifadesi olan Terörle Mücadele Kanununun, meşru ve demokratik siyaset yapan her kişi ve kurumun terör suçu kapsamında yargılanmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Açıklama, “Bu ülkenin emekten, barıştan, insan haklarından ve demokrasiden yana olan insanları olarak, düşüncelerimizi savunmak uğruna ödenmesi gereken her türlü bedeli ödemeye hazırız. Cezaevleriniz, yargısız infazlarınız ve daha nice kirli yöntemleriniz, bizi mücadelemizden alıkoymadı, koyamayacak…” sözleriyle sona erdi.