Navigation

Sendikalardan Filistin’e Destek: Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

7 Ocak Çarşamba günü Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu tarafından düzenlenen eyleme, Türk-İş’e bağlı sendikalar, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalar da katıldı.

Kitlenin Beyoğlu Tünel’de saat 12’de toplanmasıyla başlayan eylemde yaklaşık 2 bin kişi yer aldı. Türk-İş pankartı arkasında, Türk-İş’e bağlı Tes-İş, Türk Metal, Tek Gıda-İş, Harb-İş, TÜMTİS, Kristal-İş, Demiryol-İş ve Deri-İş yürüdü. Bu kortejin arkasından ise Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Tez Koop-İş, Yol-İş, Petrol-İş, Belediye-İş şubeleri, DİSK’ten Emekli-Sen, Genel-İş ve Birleşik Metal’de örgütlenen Gürsaş işçileri ve sosyalist çevreler yürüdü.

Krizin faturasının emekçilere çıkartılmasına hayır demek ve İsrail’in Gazze’de giriştiği katliamı protesto etmek için yapılan eylemde, ağırlıklı olarak İsrail saldırısını protesto eden sloganlar atıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup Filistinli de eyleme destek verdi. Ellerinde ölülerinin fotoğraflarını ve isim listelerini taşıyarak katliamı protesto ettiler ve eyleme katılan grupların her birini alkışlarıyla selamladılar.

İstiklal Caddesinin girişine yakın bir noktada kitle polis engeliyle karşılaştı. İşçiler, “İşçiye değil İsrail’e barikat!” sloganıyla polisi protesto etti. Yapılan görüşmelerin ardından polis barikatı açmak zorunda kaldı.

Taksim Tramvay durağına gelindiğinde basın açıklaması yapıldı. İstanbul Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak tarafından okunan basın açıklamasının bir bölümünde şu sözlere yer verildi:

“Yapılan katliamlar, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin ve onların işbirlikçilerinin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ve Genişletilmiş Ortadoğu Projesi (GOP) stratejisinin bir parçasıdır. Irak'ta yapılan işgal de bunun bir parçasıdır. Afganistan işgali bunun diğer yanıdır. İran halkına dönük tehdit ve baskılar bu emperyalist politikaların başka bir parçasıdır… Hiçbir gerekçe, yüzlerce insanın ölümü için geçerli bir neden olamaz. Siyonist İsrail bu saldırının hesabını vermeli ve bir an önce yaptığı saldırıları durdurmalıdır. Er ya da geç enternasyonal dayanışma içerisinde mücadele eden halklar, bu katliamların hesabını soracaktır. Bu böyle bilinmelidir!”

Eylem, kürsüden attırılan “Katil İsrail Filistin’den Defol!”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!” sloganları ile sona erdi.