Navigation

Devrimci Sosyalist Basına Baskılar Sürüyor!

Son birkaç ay içinde para cezaları, toplatma, sansür ve kapatmalarla karşı karşıya kalan Kızıl Bayrak, Yürüyüş, Toprağın Sesi gibi devrimci sosyalist gazete ve dergiler üzerindeki devlet terörünün son hedefi İşçi-Köylü gazetesi. 30 Ağustos günü bir İşçi-Köylü muhabiri sabah 5.45 sularında evi basılarak, üç okuru da Gülsuyu’nda hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınarak tutuklandılar.

Devrimci sosyalist kurumlar, İşçi-Köylü gazetesi muhabir ve okurlarının gözaltına alınmasını Kartal Meydanında düzenledikleri bir basın açıklamasıyla protesto ettiler. Gözaltıların kınandığı basın açıklamasında, “demokratik açılım naraları atan hükümet, diğer yandan gazeteleri kapatıyor, sansür uyguluyor, devrimci yurtsever basına ve okurlarına düşmanlığını sürdürüyor” denildi.

Burjuvazi, gerçeklerin işçi ve emekçi kitlelere sosyalist gazeteler aracılığı ile ulaşmasına, muhabirlerin haber yapmasına ve emekçilerin devrimci sosyalist yayınlar okumasına baskı ve tutuklamalarla engeller çıkartıyor. Büyük medya tekellerini her türlü destekle ayakta tutan egemen sınıf, sosyalist basın üzerinde topyekûn bir baskı kurarak gerçeklerin topluma ulaşmasına engel olmaya çalışıyor. Ancak egemenlerin baskıları sosyalistleri yıldıramaz. Basın açıklamasında da bu gerçek bir kez daha dile getirildi: “Bizler buradan haykırıyoruz ki, halka zulmedenlerin baskılarına, tutuklamalarına, gözaltılarına boyun eğmeyeceğiz!”

Basın açıklaması, “Baskılar Bizi Yıldıramaz!”, “Devrimci-Sosyalist Basın Susturulamaz!” sloganları ile sona erdi.