Navigation

Cumartesi Anneleri: “Temenni Değil, İcraat Bekliyoruz!”

Cumartesi Anneleri 231. kez Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Başbakandan “temenni değil icraat beklediklerini” söyleyen anneler, “evlatlarımızı kaybedenler yargılanmadan adalet sağlanır mı?” diye sordular.

Cumartesi Anneleri ellerinde kayıp yakınlarına ait fotoğraflar ve karanfillerle Galatasaray Lisesi önünde bir süre sessiz oturma eylemi yaptılar. Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi, Ergenekon davasında bir gizli tanığın Hasan Ocak’ı ve Gazi olayları hakkında devrimcileri karalamasını eleştirdi. Kayıp ailelerinin azminin kırılmaya çalışıldığın belirten Ocak, geçmişte Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta yaşanan katliamların da solculara mal edilmek istendiğine dikkat çekti. Ardından yapılan basın açıklamasında ise, evlatlarımızı askeri helikopterlerle atanlar, isimsiz mezarlara gömenler, asit kuyularına atanlar ve bütün bunların yapılmasına emir verenlerin kimlikleri belli olduğu halde susulmaktadır denildi.

Halka seslenen kayıp yakınları şu çağrıda bulundular: “Kayıpları, faili meçhul cinayetleri ve daha binlerce insanlık suçunu üreten derin yapılanmaların tasfiyesi siz isterseniz gerçekleşir. Susarak bu karanlık tarihi yazanlara ortak olmayın!”