Navigation

Açlık Grevlerinin 52. Gününde HDK’den ve Aydınlardan Çağrı

Halkların Demokratik Kongresinin çağrısıyla, 7 Nisanda, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde, 50 günü geçen açlık grevlerine ve cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına, aralarında HDK eş sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, HDP eş başkan yardımcısı Sezai Temelli, İstanbul milletvekili Hüda Kaya, ESP genel başkan yardımcısı Fadime Çelebi, 78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can ve Barış Annelerinin de bulunduğu pek çok kurum temsilcisi katıldı. 

“Zindanlar direnişte! Açlık grevine ses ver! Ölümler olmasın!” pankartı eşliğinde yapılan basın açıklamasında, OHAL koşullarında keyfi gerekçelerle hakları engellenen, asgari insani talepleri dahi karşılanmayan siyasi tutsakların, pek çok cezaevinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi direnişlerinde bulunduklarına dikkat çekildi. Şakran, Tekirdağ, Sincan, Tarsus, Bolu cezaevleri başta olmak üzere, açlık grevindeki tutsakların sağlık koşullarının geri döndürülemez noktaya varmak üzere olduğu vurgulandı. Kimi cezaevlerinde siyasi tutsakların kilo kaybının 10 ve üzerine ulaştığı, buna rağmen cezaevi yönetimlerinin tutsakların taleplerine duyarsız kaldığı belirtildi.

Eylemde konuşan HDK eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “tutsaklara onursuzluk, cezaevinde cezaevi dayatılıyor. Canlarını ölüme yatırdılar ve insanlık adına direniş sergiliyorlar” diyerek, hükümetin hukuksuz uygulamalara derhal son vermesi ve açlık grevlerindeki tutsakların taleplerine derhal yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

İstanbul milletvekili Hüda Kaya da, “Yaşamı katleden bu politikalara rağmen, her türlü acı ve sıkıntıya rağmen hem zindanlardaki hem açık hava hapishanesine dönen ülkemizin insanlarının yaşam hakkına sahip çıkacağız ve mücadele edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla sona erdi.

15 Şubattan bu yana 18 farklı hapishanede toplam 169 hükümlü ve tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. 15 Marttan bu yana da çeşitli hapishanelerde 5’er günlük dönüşümlü açlık grevleri yapılıyor. Çok sayıda tutsak kritik aşamaya gelmiş bulunuyor. Hükümetin taleplere, şikâyetlere kulaklarını tıkadığı bu süreçte, çeşitli eylemlerle ve açıklamalarla toplumsal duyarlılık arttırılmaya çalışılırken, aralarında yazar, akademisyen, gazeteci, sanatçı ve hukukçuların da bulunduğu 350 aydın da bir açıklama yayınladı.

“Ülkemizin duyarlı insanlarına” başlığı ile yayınlanan ve açlık grevlerinde gelinen duruma ve cezaevlerindeki koşullara dikkat çekilen metin şu çağrıyla sona eriyor:

“Bedenlerini tüketerek hak aramak zorunda kalan hükümlü ve tutukluların ölüme ilerlemekte olduğu her gün insanlığımızdan biraz daha kaybettiğimizi düşünüyoruz. Daha fazla ölüm acısı yaşamamak için yetkilileri acilen mahpusların sağlık ve iyi hali için gerekli adımları atmak üzere sorumluluk almaya, cezaevlerindeki koşulları iyileştirmek üzere adım atmaya ve devletin uymakla yükümlü olduğu uluslararası sözleşmeler zemininde temel hak ve özgürlükleri esas alan, diyaloga açık bir yaklaşımla talepleri değerlendirerek çözüme kavuşturmaya çağırıyoruz.”