Navigation

10 Ekim Katliamının Altıncı Ayında Anma

10 Ekimde Emek, Barış ve Demokrasi Mitinginde katledilen emekçiler, katliamın altıncı ayında Ankara’da anıldı. Yakınlarını kaybedenler, yaralılar, demokratik kitle örgütleri ve sendika temsilcileri Emek, Barış ve Demokrasi Anıtı’nda buluştular. Anma, saat 10.04’te yapılan saygı duruşuyla başladı.

Açılışı, 10 Ekimde hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik yaptı. Tedik, yaşanan savaş sürecine ve katliamlara değinerek artık egemenlerin çıkarları için can vermek istemediklerini söyledi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun da yaptığı konuşmada mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Patlamada katledilenlerin isimleri tek tek okundu. Ardından DİSK Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Konca “Ya bizim iktidarımız ya kaos dediler ve bu ülkeyi ateş çemberine sürüklediler. Savaşların bedelini ödeyen işçilerdir, emekçilerdir, yoksullardır” dedi. Ülkenin dört bir yanında emekçiler ölürken hükümetin özel istihdam bürolarıyla kölelik düzenini getirmeye çalıştığını, kıdem tazminatını kaldırmanın peşinde olduğunu söyledi.

Daha sonra patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların aileleri konuşmalar yaptı. Patlamada yaralanan Gökhan Yaralı, Hasan Hüseyin Kokmazgil’in Acıyı Bal Eyledik şiirinden bir bölüm okudu. 10 Ekimde alanda olan işçilerin, emekçilerin, din, dil, ırk ayrımı yapmadan barış istediğini söyledi. Hayatını kaybeden Ata Önder Atabay’ın annesi de “Yeter artık, anneler ağlamasın, garipler ağlamasın. Ölenler hep garipler, zenginlere bir şey olmuyor. İnsan gibi insan yetiştirdim ama olmadı. Erken elimden aldılar benim kuzumu” diyerek acısını dile getirdi.

Anma boyunca “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı. Emek, Barış ve Demokrasi Anıtı’na karanfiller bırakıldıktan sonra anma sona erdi.