Navigation

Yardım Filosuna Saldıran İsrail Eylemlerle Lanetlendi

Üç yıldır İsrail ablukası altında yaşamak zorunda bırakılan Gazze halkına yiyecek, ilaç ve inşaat malzemeleri taşıyan yardım gemilerinden oluşan filo, İsrail ordusunun hunharca saldırısıyla engellendi. Gazze limanına ulaşmayı amaçlayan gemiler, daha uluslararası sulardayken saldırıya uğradılar. Hücum botlarıyla ve helikopterlerle gemilere çıkartma yapan İsrail timleri, 9 kişiyi katletti ve onlarcasını da yaraladılar. Gemilere el konurken, yüzlerce yardım gönüllüsü de gözaltına alındı.

Gemidekilerin kendilerini sandalye ve sopalarla savunması, terörist İsrail devleti tarafından “askerlere saldırı” olarak sunuldu. Katil İsrail devleti, gerçekleştirdiği azgın saldırıya rağmen pişkince gemidekileri terörist olarak nitelendirdi ve saldırının meşru olduğunu ilan etti. İsrail devleti adına yapılan açıklamada, Gazze’ye zaten kendileri tarafından yardım ulaştırıldığı ve Gazzelilerin ihtiyaçlarını karşılayabildikleri iddia edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından organize edilen yardım kampanyasında, çeşitli ülkelerden toplanan yardımlar, Mavi Marmara gemisinin de içinde olduğu bir filoyla Gazze limanına ulaştırılmak isteniyordu. Gemilerde 600’den fazla aktivist bulunuyordu.

Saldırı üzerine, Türk hükümeti BM Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu ve bu toplantıdan “kınama” kararı çıktı! Arap ülkeleri ise Arap Birliği’ni topladılar, fakat herhangi bir tepki vermediler. Mısır geçici olarak Gazze sınırındaki Refah Kapısını açma kararı aldı.

İsrail’in gerçekleştirdiği bu katliam, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde eylemlerle protesto edildi, ediliyor. 31 Mayıs sabahı saat 4:30 sularında gerçekleşen gemi baskını haberini alan yüzlerce insan, İstanbul Levent’te bulunan İsrail Konsolosluğuna akın etti. Ankara’da da İsrail Büyükelçiliği önünde eylemler yapıldı, protesto eylemleri büyükelçinin evine kadar ulaştı.

Levent’te toplanan İHH, Mazlumder ve Özgürder’in oluşturduğu kalabalık, Taksim’de miting yapmak üzere konsolosluk önünden Taksim Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. İlerleyen kitlenin her adımda kalabalıklaştığı görüldü. Sayısı binlere ulaşan kalabalık, atılan sloganlarla İsrail’e karşı ve İsrail’le işbirliği yapan ülkelere karşı tepkilerini dile getirdi. Yapılan konuşmalarda, AKP hükümeti de eleştirilerden nasibini aldı.

“Filistin İçin İsrail’e karşı Boykot Girişimi” öncülüğünde öğlen saatlerinde bir başka eylem gerçekleşti. Levent metro çıkışından konsolosluğa kadar yürüyüş yapıldı. Konsolosluğun önünde yapılan gösteriden sonra kitle, akşam saatlerinde Taksim Meydanı’nda yapılacak eylemlerde buluşmak üzere dağıldı. Bu arada gün içinde Taksim Meydanı’nda yapılan kitlesel eyleme katılanlar da konsolosluk önünde yeniden toplandılar ve sloganlarla tepkilerini gösterdiler.

Akşam saatlerinde Taksim Gezi Parkında toplanan KESK İstanbul Şubeler Platformu, İHD ve çeşitli gruplar Galatasaray Meydanına kadar yürüdüler ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. İsrail saldırısını protesto eylemleri 1 Haziranda da devam etti.

Siyonist İsrail devletinin baskı ve saldırısı altında inleyen Filistin halkının bu boğucu kuşatmadan kurtuluşu ve özgürlüğüne kavuşması için ona yardım elini uzatmak, dünya işçi sınıfının enternasyonalist görevidir. Bunun için Siyonist İsrail burjuvazisine karşı olduğu kadar, Filistin meselesini kendi çıkarları için suiistimal eden burjuva kesimlere ve kapitalist düzene karşı mücadeleyi de yükseltmemiz gerekiyor.