Navigation

"Tecrit İşkencesine Son! Hasta Mahpuslara Tedavi ve Özgürlük!"

İnsan Hakları Haftası nedeniyle İHD İstanbul şubesi, “tecride son verilmesi” ve “hasta mahpuslara tedavi ve özgürlük” istemiyle bir protesto yürüyüşü düzenledi. İHD üyeleri ve tutsak yakınları beyaz önlük giyerek Taksim’den Galatasaray meydanına yürüdüler. Eylem boyunca cezaevlerindeki uygulamaları sembolize etmek için tutsak yakınları kendilerini zincire vurarak yürüdüler. Ellerinde tuttukları dövizlerle çocuklarının içinde bulunduğu koşulları teşhir ettiler.

Tutsak yakınları gözlerindeki umut ve öfke ile sık sık “Tecrit İşkencesine Son”, “Tedavi Hakkı Engellenemez”, “İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek” sloganlarını hep birlikte haykırdılar. Yoldan geçenler arasında bu duruma dahi tahammül göstermeyip, tekil düzeyde sataşan faşistler oldu. Galatasaray meydanında yapılan açıklamada, 40 hasta tutsağın sağlık durumlarının ölümcül olduğu, Güler Zere’nin verdikleri mücadeleyle dışarıya çıktığı belirtildi. Dolapdere’de faşistler tarafından silahla yaralanan ve tedavi edilmeden tutuklanan Şevket Aslan’ın bir an önce tedavi edilmesi istendi. İmralı tecridinin son bulması talebi de dile getirildi.

Bilindiği gibi devlet 19 Aralık 2000’de, “Hayata Dönüş” adı altında, birçok cezaevinde devrimci tutsaklara buldozerler ve kimyasal silahlarla saldırmış, çok sayıda devrimciyi katletmişti. Bu katliamın ardından, sağ kalan devrimci tutsaklar F tipi hücrelere yerleştirilmiş ve her türlü insani haktan mahrum edilmişti. Burjuva devlet belki artık idam etmiyor ama, devrimci tutsakları insanlık dışı tecrit koşullarında ölüme mahkûm ediyor. Hasta tutsakları da cezaevlerinde ölmeye terk ediyor. Ama yaptıkları yanlarına kâr kalmayacak, elbet işçi sınıfı, örgütlenerek kapitalist sistemin zulüm duvarlarını bir gün yıkacak.