Navigation

Kayıp Yakınlarından “Anneler Günü” Çağrısı!

215. kez Galatasaray Lisesi önünde toplanan Cumartesi Anneleri, “Anneler Günü” öncesinde, “çocuklarımızın akıbetini açıklayın, faillerini yargılayın” çağrısında bulundular. Ellerinde kaybedilmiş yakınlarına ait fotoğraflarla oturma eylemine başlayan anneler basın açıklaması yaptılar.

Kayıp yakınları yaptıkları basın açıklamasında, “Anneler Günü” mesajı yayınlayan devlet yetkililerinin, gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan çocukların annelerini anneden saymadıklarını dile getirdiler. Bu Anneler Günü öncesinde de mesajlar yayınlanacağını ve aynı şeyin tekrarlanacağını dile getirdiler: “Dünyayı annelere cehennem edenler, cennetin annelerin ayağının altında olduğunu söyleyecekler. Ama kimse çocuklarının akıbetini öğrenmemenin sonsuz matemine mahkûm edilen kayıp annelerinden bahsetmeyecek. Çocukları muhalif, sendikacı, sosyalist, Kürt veya Keldani olduğu için annelerini de cezalandırmaya devam edecekler.”

Hayrünisa Gül, Emine Erdoğan ve Sevim Başbuğ’a da seslenen kayıp yakınları, “çocuklarımızı kaybeden devletten ömrümüz yettiğince biz, sonsuza dek ise tarih davacı olacak. Susmayacağız, unutmayacağız, bağışlamayacağız” dediler.

Cumartesi Annelerinin 215. eylemi, kendilerine verilen karanfillerle ve zılgıtlarla sona erdi.