Navigation

Güler Zere’ye Özgürlük Eylemleri Devam Ediyor

Tutukluluk koşullarında kanser tedavisi devam eden ve durumu her geçen gün daha kötüye giden Güler Zere’nin serbest bırakılması için gerçekleştirilen yürüyüş eylemleri kitleselleşerek devam ediyor. Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve sendika temsilcisi, 15 Ağustosta Taksim tramvay durağında toplanarak yürüyüşe geçti. Güler Zere’nin resminin yer aldığı büyük bir pankartın en önde taşındığı yürüyüş boyunca, Güler Zere’nin ve onunla aynı durumda bulunan diğer politik tutukluların serbest bırakılmasını talep eden sloganlar atıldı. İstiklal Caddesi üzerinde zaman zaman yere oturuldu, sloganlar atıldı ve hep bir ağızdan marşlar okundu.

Yürüyüş sırasında daha da kalabalıklaşan kitle Galatasaray Lisesi önünde toplandıktan sonra burada basın açıklaması okundu. Açıklamada, Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan iki ayrı sağlık raporunda da Zere’nin yaşamının risk altında olduğu, cezaevi ve hastanelerin mahkûm koğuşlarında bakım ve tedavisinin sağlıklı olarak yerine getirilmesinin mümkün olmadığı, iyileşinceye kadar hapis cezası infazının ertelenmesinin uygun olacağı değerlendirmesinin yer aldığı hatırlatıldı. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporda ise, daha önce ayrıntılı tetkik ve muayenelerden sonra hazırlanan raporlara rağmen Zere’nin mahkûm hücresinde kalması kararı verilerek katledilmek istendiği anlatıldı. Zere, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinin mahkûm hücresinde tutuluyor.

Açıklamanın devamında, Adalet Bakanı ile Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanının yapılan tüm çağrılara, raporlara dahi bakmadan Güler Zere’nin sağlık durumunun iyi olduğunu ve mahkûm hücresinde tutulmasının sağlığı için daha iyi olduğunu söyleyerek yanıt verdikleri aktarıldı ve tutumları teşhir edildi.

Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Onların her yalanına her tehdidine, adalet mücadelemizi yükselterek cevap veriyoruz. Siyasal, toplumsal ve sendikal muhalefet olarak binler olup akmaya devam ediyoruz zulmün üstüne. Ve şimdi bir kez daha aynı kararlılıkla haykırıyoruz: GÜLER ZERE’YE ÖZGÜRLÜK!”