Navigation

“Güler Zere’nin Katledilmesine İzin Vermeyeceğiz!”

Tutukluluk koşullarında kanserle yaşamaya mahkum edilen Güler Zere’ye destek vermek ve Zere’yle birlikte diğer hasta tutukluların da serbest bırakılması talebiyle İstiklal Caddesi üzerinde bir eylem yapıldı. Çok sayıda demokratik kitle örgütünün katılımıyla gerçekleşen eyleme yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Taksim tramvay durağında kitlenin toplanmasının ardından Galatasaray Lisesi’nin önüne kadar, sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıldı. “Darbecilere Değil, Güler Zere’ye Özgürlük”, “Güler Zere Serbest Bırakılsın”, “Hasta Tutsaklara Özgürlük”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından basına dönük konuşmalar gerçekleştirildi. Güler Zere’nin babası Haydar Zere, ÇHD’li Taylan Tanay, Ruhan Mavruk ve Cezmi Ersöz yaptıkları konuşmalarda Güler Zere’nin ve tüm hasta tutukluların serbest bırakılmasını istediler.

Konuşmalardan sonra basın açıklamasını okumak üzere TAYAD başkanı Behiç Aşçı söz aldı. Aşçı, 22 Haziran 2009’da Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, Güler Zere’nin sağlığına kavuşması için derhal serbest bırakılması gerektiğinin yer aldığını ifade etti. Bu raporun Elbistan cumhuriyet başsavcılığı tarafından yeniden Adli Tıp Kurumuna gönderildiğini, burada hayatının tehlike altında olduğu kabul edildiği halde serbest bırakılmamasına karar verildiğini aktardı.

Aşçı, konuşmasının devamında, Necmettin Erbakan’ın kalan hapis cezasının “sürekli hastalık” nedeniyle kaldırıldığını, Ergenekon davasında yargılanan 7 kişinin sağlık sorunu gerekçesiyle tahliye edildiğini hatırlattı. Fakat çok ciddi sağlık sorunları bulunan Güler Zere, Erol Zavar, Mehmet Yeşiltepe gibi birçok politik tutuklunun tahliye edilmeyerek ölüme mahkum edildiğine dikkat çekti. Sağlık durumu gittikçe kötüleşen Zere’nin beslenmesinin ancak burun yoluyla verilen serumla devam edebileceğinin belirtildiği açıklama şu sözlerle son buldu:

“Adalet istiyoruz! Güler Zere’nin açık hekim raporlarına rağmen serbest bırakılmaması açıkça katledilmesi anlamına gelmektedir. Sorumlulara bir kez daha sesleniyoruz; hukuka, tıp bilimine, ahlaka ve vicdana aykırı bu uygulamayı derhal terk edin ve Güler Zere’yi serbest bırakın. Güler Zere’ye Özgürlük!”