Navigation

Gezi Parkı Direnişi Devam Ediyor

Taksim Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası görünümü altında AVM-rezidans inşa edilmesi girişimine gösterilen tepki, parkın ağaçlarının kesilmeye başlanmasıyla birlikte giderek kitleselleşen bir direnişe dönüştü. Beyoğlu’ndaki tek yeşil alan olarak kalan Gezi Parkı’nın tahrip edilmek istenmesine karşı çıkan işçiler, emekçiler, öğrenciler, sanatçılar, aydınlar, her gün daha da kalabalıklaşarak, iş makinelerine engel olmaya çalışıyor, polisin azgın saldırılarına karşı kararlılıkla direniyor. Polisin 1 Mayıs’tan bu yana işçilerin, emekçilerin ve sosyalistlerin Taksim’de gerçekleştirmek istedikleri her türlü gösteriye azgınca saldırılmasına rağmen mücadele sürüyor.

İş makinelerinin ağaçları kesmek üzere parka girdiği ilk gün, kitleyle beraber HDK milletvekili Sırrı Süreyya Önder de iş makinelerinin karşısında durmuş ve bu direniş karşısında belediye ekipleri yıkıma ara vermek zorunda kalmışlardı. Ancak gece çadırlar kurarak parkı savunan kitleye polis azgın bir şekilde saldırdı, Vali’nin emriyle kitle gaza boğuldu, TOMA araçlarından sıkılan kimyasal bileşimli tazyikli suya maruz bırakıldı, çadırlar zorla yerinden söküldü...

Bu andan sonra 24 saat boyunca nöbetler tutulmaya başlandı. Gezi Parkı, yeniden kurulan çadırlarla yıkıma engel olmaya çalışanların direniş alanı haline geldi. Gezi Parkı’nın talan edilmek istenmesi karşısında mücadele eden her yaş ve meslek grubundan oluşan topluluk, gazdan etkilenenlere ilk müdahaleyi kendi yöntemleriyle gerçekleştirdi. 31 Mayıs sabahı saat 5’te, gün yeni aydınlanmışken, polis Emniyet Müdürlüğü’nün envanterindeki gaz kapsüllerini bitirmek istercesine çadırların üzerine atmaya başladı. AKP hükümetinin emrini büyük bir hevesle yerine getirmek isteyen polis, karşılarındakinin insan olduğunu hiç dikkate almadan vahşi bir şekilde kitleye saldırdı.

Bu saldırıda üç kişinin vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar meydana geldi, 100’den fazla kişi gazdan etkilendiği için hastaneye kaldırıldı. Bu saldırının ardından toplanmaya çalışan kitle her defasında polis şiddetine maruz kaldı. Gezi Parkı’ndan zorla uzaklaştırılan kitle bu defa Taksim Meydanı’nda Divan Otel önünde toplandı ve saat 13’te yapılacağı duyurulan basın açıklamasını beklemeye koyuldu. Oturma eylemi eşliğindeki bekleyiş boyunca, AKP’yi eleştiren nükteli sloganlar atıldı, parkın talan edilmek istenmesi protesto edildi.

Dayanışma için gelen DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş ve Enerji-Sen üyesi işçiler alkışlarla karşılandılar. Hemen ardından Sırrı Süreyya Önder ve Prof. Dr. Taner Güven birer konuşma yaptı. Konuşmalarda devletin uyguladığı terör protesto edildi ve sabah saatlerinde yaşanan saldırıya dair açıklamalarda bulunuldu. Hemen ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu’nun yaşanan saldırıların AKP’nin “ileri demokrasi” anlayışını ortaya koyduğunu söylediği açıklaması henüz devam ederken, polis yeniden saldırıya geçti. Oturma eylemi gerçekleştiren yüzlerce kişiden oluşan topluluğun üzerine iki taraftan TOMA’larla su sıkıldı. Hemen ardından gaz kapsülleri doğrudan kitlenin üzerine yağdırılmaya başlandı. Sırrı Süreyya Önder bu kapsüllerden birinin omzuna isabet etmesi sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kitleye destek vermek için orada bulunan Mısırlı bir kadın olan Lavna Allani de bir gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralandı. Kafatasında çatlak oluşan Allani ameliyata alındı.

Saldırıyla birlikte birçok kişi güçlükle gazdan korunabileceği alanlara sığındı. Bunlardan biri de metro istasyonuydu. Gözleri kızarmış, gözyaşları akmakta olan, soluk almakta güçlük çeken birçok insan küçük yaştaki çocuklarıyla birlikte metro istasyonuna sığındı. Çevrede bulunan ve gazdan etkilenen onlarca insan AKP’nin zulmüne isyan etti.

Öğlen saatlerindeki saldırının ardından kitle direnmeye ve Gezi Parkı’na sahip çıkmaya, polis ise hükümetin kanunsuz işinin önünde engel olarak gördüğü kitleye saldırmaya devam etti. Bu arada İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası görünümü altındaki AVM-rezidans projesine ilişkin geçici yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak bu karar ne polis saldırısını durdurmaya yetti ne de hükümetin ve belediyenin projeden vazgeçtiğini açıklamasına.

İlerleyen saatlerde yapılan çağrı üzerine, saat 19’da on binlerce insan Taksim’e açılan caddelerde biraraya gelerek Gezi Parkına ilerlemeye çalıştı. Ancak polis saldırısı hiç sona ermedi. Buna rağmen kitle her geçen dakika daha da kalabalıklaşarak direnişine devam ediyor.

Taksim çevresinde on binlerin direnişi sürerken, Antep’ten İzmir’e, Adana’dan Ankara’ya, Hopa’dan Zonguldak’a, yurdun dört bir yanında, İstanbul’daki polis saldırısını ve Gezi Parkının talan edilmesini protesto eden on binler çeşitli gösteriler düzenliyorlar.

Burjuvazi, AKP hükümetinin ve belediyelerinin şemsiyesi altında İstanbul’u AVM çöplüğüne çevirirken, gökdelenler göğü kapatırken, çeşitli projelerle ormanlar, parklar katledilmeye devam ediliyor. Kentsel dönüşüm adı altında İstanbul başta olmak üzere pek çok kent yağmalanıyor, yoksul emekçiler kent dışına sürülüyor. Kâr hırsından gözü kararan sermayenin, ne kültürü, ne doğayı, ne de insanı kaale aldığı var. Ancak unuttuğu bir şey de var: emekçi kitlelerin gücü! AKP hükümeti de, temsil ettiği sermaye sınıfı da er geç bu güce toslayacak. Kaçışı yok!