Navigation

Ankara Katliamının Üçüncü Ayında Anma

Ankara katliamının üzerinden üç ay geçti. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, katliamın üçüncü ayında, kaybedilen barış karanfillerini anmak için Ankara’da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Katledilenlerin yakınlarının da katıldığı anma saygı duruşuyla başladı. Canlı bombalı saldırıda hayatını kaybeden Seyhan Yaylagül’ün annesi acısını ağıtlarla haykırdı. Saygı duruşundan sonra “Şehid Namirin”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse okudu. Köse, “bizler yeni katliamlar yaşanmaması için konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışırken, katliama zemin hazırlayanlar unutturmaya, gözden kaçırmaya çalışıyorlar” diyerek AKP hükümeti tarafından katliamın unutturulmaya çalışıldığını belirtti. Davaya getirilen gizlilik kararına, dava için çaba gösterenlerin gözaltına alınmasına dikkat çekti.

Köse açıklamanın devamında şunları söyledi: “Bugün Sur, Cizre, Silopi, Yüksekova ve daha birçok kentte her gün çocukların, kadınların, yaşlıların öldüğü bu savaş görüntülerinin yaşanmaması için mitingimizi yapmıştık. Mitinge saldırı olmasaydı savaş siyasetinde ısrar edenler amaçlarına ulaşamayacaktı. Miting sonrasında savaş, çatışma, kutuplaşma, gerginlik siyaseti gerileyecek, bugünkünden çok daha farklı bir atmosfer oluşacaktı. Ancak barış çığlığını büyütmek için düzenlediğimiz 10 Ekim mitinginde bir katliamla yüz yüze kaldık.” Gizlilik kararı konan davaların sonuçsuz bırakıldığını söyleyen Köse, endişeli olduklarını, dava kaç yıl sürerse sürsün suçun bir-iki maşanın üzerine yıkılmasını kabul etmeyeceklerini, takipçi olacaklarını söyledi.

“Katillere ve katliamlara inat; yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Biz bıkmadan, usanmadan tüm ülkeye gerçekleri anlatacağız. Barış karanfillerinin bize miras bıraktıkları barış mücadelesi bayrağını yükseltme sözümüzü yineliyoruz” sözleriyle basın açıklaması sona erdi.

Açıklamanın ardından 10 Ekimde katledilenlerin yakınları söz alarak duygularını ifade etti. Hayatını kaybeden Fevzi Sert’in ağabeyi, duygularını yansıttığı şiirini okudu. Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik “Biz acı çekmeyi hak etmiyoruz” diyerek yaşanan katliamları, iş cinayetlerini hatırlattı. “Bize düşen görev bu davayı takip etmek, unutturmamak, hatırlatmaktır” dedi. Ailelerin konuşmasının ardından “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katiller Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı. Emek, Barış ve Demokrasi anıtına karanfiller bırakıldıktan sonra anma sona erdi.