Navigation

Savaş Emekçiler İçin Yıkım, Kapitalistler İçin Kâr Demektir!

Kapitalizmin krizi büyüyor. Özellikle ekonomide büyük bir çöküşe doğru gidiliyor. Bu durum kaçınılmaz olarak kapitalistler arası rekabetin cephelere sıçramasıyla sonuçlanıyor. Emperyalist güçler nüfuz alanlarını genişletmek istiyorlar. Bunun için emperyalist paylaşım savaşı her geçen gün büyüyor. Savaşın büyümesi demek emekçilerin kanlarının daha çok dökülmesi demektir. Ama aynı zamanda savaşın büyümesi demek açgözlü silah tekellerinin kasalarını doldurmaları demektir.

Mesela senenin başında ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından ABD’li büyük silah şirketlerinin hisse senetleri yükselişe geçti. S&P 500 ile Dow Jones[i] endekslerine göre Northrop Grumann %5,4, Lockheed Martin %3,6, General Dynamics %2,3, Raytheon %1,5 ve Boeing ise %0,5 oranında hisse senetlerini yükseltti. Ortalama 20 milyar dolar yıllık ciro yapan bu şirketler, aynı zamanda dünyanın en büyük silah şirketleri arasında yer alıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayınlanan SIPRI “Top 100” küresel silah endüstrisi sıralaması verilerine göre ise, dünya genelinde silah ve askeri hizmet satışları yüzde 4,6 arttı. Sadece 2018 yılında 420 milyar dolar askeri harcama yapıldı. 2002’den bu yana ilk kez, ilk beş sırada sadece ABD merkezli silah şirketleri yer alıyor: Northrop Grumman, Lockheed Martin, General Dynamics, Raytheon ve Boeing. Bu beş şirket sadece 2018’de 148 milyar dolarlık silah satışı yaptı. ABD şirketlerinin sıralamadaki toplam silah satışları ise 246 milyar doları buldu. ABD ile birlikte diğer ülkelerin silah şirketleri de muazzam kârlar elde ediyorlar. Mesela SIPRI Top 100 sıralamasında ilk 100’e giren Türk şirketlerinin silah satışları, 2018’de yüzde 22 artarak 2,8 milyar dolara yükseldi. Bu şirketlerin çoğu totaliter rejim etrafında kümelenmiş yandaş sermaye gruplarından oluşuyor.

Ne yazık ki bugün başta Ortadoğu olmak üzere dünyada savaşın alevleri yükseliyor. Kapitalistlerin marifetiyle milyonlarca insan âdeta cehennemi yaşıyor. Günün sonunda, emekçilerin sofrasında sefalet ve ölüm artarken, silah tekelleri ise bir sonraki gün daha çok silah satmak için planlar yapıyor, ellerini ovuşturuyor. Emperyalist savaşın korkunç yıkımlar getireceği için başvurulacak bir yöntem olmadığını söyleyen birine Lenin’in dediği gibi “Savaş korkunç kârlar demektir!”

İşçi sınıfına korkunç yıkımlar yaşatan emperyalist savaşa son vermenin tek yolu var: Bolşeviklerin yaptığı gibi “Halklar Arası Barış, Sınıflar Arası Savaş” şiarıyla mücadelemizi devrimle taçlandırmak.


[i]       S&P 500, Amerika’nın en büyük 500 şirketini içeren Amerikan borsa endeksine verilen addır. Amerikan hisse senedi piyasasının yaklaşık %75’ini kapsar. Dow Jones borsa endeksi de ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden biridir. En büyük otuz şirketi içerir.