Navigation

Devlet Savaşı Tırmandırıyor

TSK’nın Kürt ulusal hareketine karşı başlattığı hava ve kara bombardımanı 7. gününe girdi. Siyasetçisinden medyasına kadar düzen güçleri, tüm kurumlarıyla savaş düzenine geçmiş durumdalar. Savaş karşıtı sesleri tamamen kısmaya kararlı olan devlet, kentlerde de terörü tırmandırıyor. Birçok gösteri gibi, İstanbul Demokratik Kent Konseyi’nin 21 Ağustos günü, BDP milletvekillerinin katılımıyla yapmak istediği basın açıklaması da engellendi. “Hükümetin savaş kışkırtıcılığına ve imha operasyonlarına karşı” Taksim’de bir araya gelen kitleye polis saldırdı.

Taksim tramvay durağında toplanıp basın açıklaması yapmak isteyen kitle, meydana ulaşmadan coplu saldırıyla karşılaştı. Dağılmamakta direnen kitle saldırılara “İşkence Yapmak Şerefsizliktir!” sloganıyla yanıt verdi. Oturma eylemine geçen kitleye polis coplarla ve gaz bombalarıyla saldırdı. Ara sokaklara dağılan kitlenin bir bölümü BDP İl Örgütüne doğru yöneldi. Bir grup polis oraya yönelen insanları gaz bombasına boğarken, başka bir grup polis de caddenin yukarısındaki Kürtleri ve devrimcileri gözaltına alıyordu. Bu sırada polisler yaşlı bir Kürt kadınını da gözaltına almaya çalıştı. Fakat Kürt kadınını gözaltına almaya kalkan 4-5 polis, o annenin kararlılığına, gücüne ve inadına direnemediler. Yere yatırdıkları kadınla dakikalarca boğuştular ama bir türlü zapt edemediler. Nihayet polis geri adım atarken yaşlı Kürt kadını, sloganlar ve zafer işaretleriyle başı dik yoluna devam etti.

Devlet yedekte beklettiği sivil faşist güçleri de devreye sokuyor. Polisler Taksim ve Tarlabaşı’ndaki tüm sokakların giriş çıkışlarını tutmuşken, bir grup faşist sivil ve resmi polisler eşliğinde Kürt avına çıkarıldı. Tasmalarından kurtulmuş faşistler, ara sokaklarda Kürt kitleye saldırdılar.

BDP İl Örgütü önünde bir araya gelen kitleye BDP milletvekili Gülten Kışanak bir açıklama yaptı. Kışanak açıklamasında, “demokratik haklarını aramak isteyen insanlar, İstanbul Valiliği tarafından OHAL ilan edilerek bastırılmaya çalışılıyor” dedi. Yapılan saldırılara karşı basın açıklaması yapmak istediklerini, ancak polisin yalnızca vekillerin geçebileceğini, başka grupların saldıracağı gerekçesiyle kitleye ise izin verilmeyeceğini bildirdiğini belirtti. Kışanak, savaşın sorumlusunun Erdoğan ve hükümet olduğunu dile getirirken, operasyonların bir an önce durdurulmasını istedi. Basın açıklamasının ardından BDP İl Örgütü önünde bir araya gelen kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.